Aksamit to materiał, który łatwo zaklasyfikować do tkanin szlachetnych. Wszystko dlatego, że przed erą materiałów syntetycznych wytwarzano go jedynie z jedwabiu, a sam proces tkania był żmudny i czasochłonny. Na aksamitne ubrania mogli więc pozwolić sobie jedynie zamożni, najczęściej wysoko urodzeni odbiorcy. Dziś ubrania z tej niezwykle przyjemnej tkaniny są dostępne w różnych przedziałach cenowych, jednak w powszechnej opinii nadal uchodzą one za przykład odzieży wyższej klasy. Ze względu na delikatność, połysk i miękkość aksamit dobrze sprawdza się w projektach odzieży wieczorowej. Zdecydowana większość eleganckich kreacji utrzymana jest w ciemnej kolorystyce, jak czerń, szmaragdowa zieleń, czerwone wino czy królewski błękit. Sukienki aksamitne wyglądają elegancko zwłaszcza wtedy, gdy zaprojektowane są w typowo wieczorowych fasonach, jak długie suknie do ziemi czy sukienki z kobiecym dekoltem w kształcie serca. A może wolisz coś bardziej oryginalnego?
Zdecyduj się zatem na sukienkę aksamitną z efektownymi bufiastymi ramionami, bogatym marszczeniem lub transparentnymi wstawkami z satyny. Grubszy aksamit bardzo często pojawia się w zimowych kreacjach przeznaczonych na czas spotkań świątecznych i imprez karnawałowych. Nieco lżejsze i mniej oficjalne są sukienki bodycon o obcisłym, zmysłowym fasonie, które idealnie sprawdzą się podczas wieczoru we dwoje. Nie bez znaczenia jest tu również wyjątkowa zmysłowość aksamitu, który jest materiałem bardzo sensualnym. Podobny efekt osiągniesz wybierając suknię z głębokimi rozcięciami, która rozpali wyobraźnię.
Nawet cienki aksamit jest odbierany wizualnie jako tkanina dosyć ciężka, dlatego powinno się go łączyć z delikatniejszymi materiałami, jak jedwab, koronka czy satyna. Bardzo często to właśnie te materiały pojawiają się jako integralna część projektu, wprowadzając lekkość i przełamując monotonię jedwabistego aksamitu. Drugim kierunkiem jest odejście od subtelności i postawienie na mocny akcent w postaci bogatego futra, pamiętając, że to ono ma być głównym przyciągającym wzrok dodatkiem. Sukienki aksamitne są również idealnym tłem dla błyszczących akcesoriów. Śmiało możesz uzupełnić wieczorową stylizację bogatą złotą lub srebrną biżuterią, efektowną torbą kopertówką lub szpilkami. Więcej rozwagi wymaga dobór akcesoriów do sukienek wykonanych z weluru kreszowanego. Gnieciony materiał odbija światło pod różnym kątem, więc sam w sobie jest atrakcyjny wizualnie i zbyt mocne dodatki mogą przerysować stylizację. Sukienki aksamitne przeznaczone do codziennych stylizacji dobrze wypadają z prostymi akcesoriami. Tu możesz eksperymentować z wyglądem i łączyć je również z kontrastowymi dodatkami, jak na przykład ciężkie buty, długie kozaki na słupku oraz praktyczne duże torby na pasku, a nawet plecaki.
Aksamit, a zwłaszcza welur, są obecne również w kolekcjach ubrań casualowych, czego przykładem mogą być aksamitne kombinezony, spodnie, marynarki, a nawet popularne miękkie zestawy dresowe. Również sukienki aksamitne dostępne są w nieco bardziej codziennych fasonach, które sprawdzą się podczas mniej oficjalnych okazji. Bazą do ciekawej casualowej stylizacji może być już lekka sukienka koktajlowa o prostym kroju. Przy wyborze elementów stroju ważny jest również kolor materiału. Za dnia lepiej zrezygnować z ciężkich, przeznaczonych na wieczór barw. Idealne będą za to pastele, brązy, szarości oraz materiały we wzory.
Stwórz nowe stylizacje z sukienkami aksamitnymi w roli głównej.
Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że sukienki z aksamitu przeznaczone są jedynie dla małych dziewczynek i dojrzałych kobiet, koniecznie musisz poznać nowoczesne i ekstrawaganckie kolekcje współczesnych projektantów. Aksamit wrócił do łask, a jego plastyczność jest chętnie wykorzystywana przy tworzeniu niebanalnych ubrań o bogatej formie i często zaskakującej kolorystyce.
Uniwersalność sukienki zależy przede wszystkim od fasonu, a w drugiej kolejności - od koloru i grubości materiału. Aksamit może być również delikatną tkaniną, która zwraca uwagę miękką fakturą, ale nie wprowadza ciężkiego, wieczorowego klimatu. Jeśli w parze idzie naturalny dla codziennych ubrań kolor, z powodzeniem możesz założyć taką sukienkę na spotkanie z przyjaciółmi czy do pracy.
Delikatna aksamitna tkanina wymaga wyjątkowego traktowania. Jeśli nie oddajesz ubrań do pralni, ale samodzielnie dbasz o swoją garderobę, pierz sukienki aksamitne ręcznie w temperaturze nie większej niż 30 stopni i susz pionowo na wieszaku. Jeśli sukienka wymaga prasowania, dostosuj temperaturę do zaleceń producenta i prasuj ją po lewej stronie, uważając, aby nie odkształcić włosia. Możesz też skorzystać z parownicy.