Total look

Total look

czym jest i jak go stworzyć?

Perfekcyjnie monochromatyczny outfit składający się wyłącznie z czerni, kraciasty komplet z dopasowanymi akcesoriami, a może jeansowa stylizacja total look? Na punkcie monokolorystycznych kompozycji świat mody oszalał już kilka sezonów temu, ale ten trend zdecydowanie nie chyli się ku końcowi – poznaj total look i dowiedz się nie tylko tego, czym jest i skąd się wziął, lecz także jak komponować modne, zachwycające outfity utrzymane w tym stylu. Z naszym poradnikiem bez najmniejszego problemu zrozumiesz specyfikę tego trendu i zachwycisz się spójnymi, kreatywnymi pomysłami na total look.

Total look – co to znaczy? Poznaj definicję trendu

Total look można przetłumaczyć na język polski jako stylizację totalną, ale w środowisku modowym raczej posługujemy się angielskim terminem. Najczęściej kojarzy się z jednokolorowymi outfitami, ale to jeszcze nie wszystko. Jaka jest najbardziej klarowna definicja total looku? Co to znaczy w praktyce?

Total look to kompozycja modowa stworzona z ubrań utrzymanych w tym samym kolorze i/lub z tego samego materiału. Może być więc czerwony total look, gdzie założysz karminową sukienkę, lśniące czerwone szpilki i karmazynowy płaszcz, albo np. skórzany total look, w którym liczy się nie tyle idealnie dopasowany kolor, co faktura materiałów wykorzystanych w skomponowaniu danego outfitu.

Oczywiście im bardziej spójna całość, tym lepiej, choć nie ma na to jednej, sztywnej reguły.

Z pomocą total looku bez problemu skomponujesz zarówno minimalistyczną stylizację (np. w czerni czy beżu), jak i absolutnie szaloną, ekstrawagancką czy wręcz ekscentryczną – wyobraź sobie kraciasty total look albo taki utrzymany w kolorze fuksji. Brzmi odważnie, prawda? Bo taki jest – pamiętaj, że to, co widzisz na ulicy, nie powinno Cię ograniczać! Inspiruj się nie tylko osobami, które mijasz, czy influencerkami, lecz także total lookami prosto z wybiegów – to one są najbardziej kreatywne i soczyste, więc można z nich czerpać inspiracje garściami.

A co z fakturami materiałów? Wiesz już, że jedną z odsłon stylu total look są outfity komponowane z ubrań wykonanych z tej samej tkaniny, a co w odwrotnej sytuacji? Czy jeśli zachowasz monochromatyczność, to w total looku możesz łączyć na przykład cienkie i grube tkaniny? Czy cienka, wiskozowa koszula i mocniejsze w wyrazie jeansowe spodnie są dopuszczalne? Tak, bez obaw – łączenie materiałów jest w zgodzie z ideą total look.

Total look – inspiracje dla Ciebie

Trochę teorii już za nami, teraz czas przyjrzeć się najciekawszym total lookowym inspiracjom. Co z czym, kiedy i dlaczego? Zdradzimy Ci wszystkie najważniejsze zasady komponowania własnych stylizacji i podpowiemy, co robić, a czego lepiej unikać, by utrzymać outfit w najlepszym guście.

czarny monochromatyczny look

Klasyka: czerń

Jeden z najpopularniejszych wariantów total look to oczywiście czarna monochromatyczna stylizacja. Jest uniwersalna, a przy tym niezmiennie stylowa. Wystarczy odpowiednio ograć ją dodatkami, a uzyskasz wymarzony efekt. Total look outfit na bazie czerni może być zarówno surowo minimalistyczny, jak i elegancki w najbardziej kobiecy sposób. Co więcej, jesteś w stanie urozmaicić go na najróżniejsze sposoby, unikając przy tym przesady – cekiny czy koronki są tu zawsze mile widziane!

total look w bieli

Harmonijna elegancja: biel

Biele i jasne beże są kolorami, które aż proszą się o niesamowicie stylowy total look. Outfit w tym stylu jest harmonijny, a przy tym daje wrażenie luksusu. Połącz piaskowy żakiet z białą koszulą, a do tego dodaj garniturowe białe spodnie i beżowe szpilki – zachwycający efekt murowany. Z drugiej strony jasne barwy są też świetne w przypadku bardziej zwiewnych, letnich kreacji – wówczas białe sandałki albo sneakersy świetnie spiszą się jako akompaniament do lnianej koszuli i szortów.

Odważna ekspresja: mocne kolory

Kolejnym przykładem ciekawego total looku jest outfit wykreowany z wykorzystaniem nietypowych, intensywnych kolorów. Ponieważ neony wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, bez obaw możesz dodać sobie energii, komponując look z cytrynową marynarką i równie soczystą spódnicą albo postawić na total look w kolorze fuksji. Dla tych, którzy lubią ciemniejsze, ale wciąż intensywne barwy, polecamy na przykład indygo, ceglany pomarańcz albo mocny, wyrazisty fiolet – wszystkie te kolory są zdecydowanie na topie, więc bez obaw możesz dodać je do swojej garderoby.

wzór total look

Ekstrawagancja bez granic: pattern plus pattern

No dobrze, kolory kolorami, ale gdzie w tym wszystkim miejsce na wzory? Wyobraź sobie tak ekscentryczny, kreatywny total look: miękka, jedwabna koszula w cętki, a do tego garnitur damski w panterkę i beżowe botki, a na wykończenie looku – retro okulary przeciwsłoneczne w grubszych, okrągłych oprawkach, nonszalancko założone na nos, i skórzana torebka. Oczywiście panterka to nie jedyny wzór – śmiało możesz spróbować eksperymentów z kratą, pepitką, groszkami czy kwiatowym printem, choć z tym ostatnim doradzamy sporą dozę ostrożności, aby nie przesadzić.

Co jeszcze chcesz wiedzieć o total looku?

Poniżej zebraliśmy pytania, z którymi najczęściej się spotykamy, gdy mowa o total looku. Chcemy na nie odpowiedzieć, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, z czym to się je, i podpowiedzieć Ci, gdzie leżą granice w tym trendzie.

Czy total look musi być elegancki?

Niekoniecznie – choć najczęściej spotykamy stylizacje z eleganckimi motywami w roli głównej (np. damskim garniturem, kombinezonem czy sukienką), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć total look sportowy czy streetwearowy. Decyzja należy do Ciebie!

Czy kolory w monochromatycznym total looku muszą mieć ten sam odcień?

Nie, absolutnie – wręcz przeciwnie. Oczywiście idealnie dopasowane elementy ubioru w stylizacji total look wyglądają świetnie, ale jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z tym, jak jasny lila łączy się z ciemniejszym wrzosowym, a do dopasować tego ciemniejsze akcesoria. Najważniejsze, aby wszystkie były do pewnego stopnia spójne, a jeżeli zdecydujesz się na kontrasty, upewnij się, że są one celowe. Nie łącz też chłodnych i ciepłych odcieni jeśli to możliwe, bo ryzykujesz zaburzeniem harmonii total looku.

Czy można kupić gotowy total look?

Jasne, jeśli zdecydujesz się na zakup kompletu (np. wyjściowej marynarki i spódnicy w tym samym kolorze, pełnego damskiego garnituru itp.), total look w pewnym sensie tworzy się sam. Natomiast jeszcze ciekawiej jest, gdy sama zaczynasz wpadać na pomysły, jak dopasować z pozoru przypadkowe części Twojej garderoby w taki sposób, aby spełniały wymogi bycia “total”. Więc z jednej strony mamy gotowy komplet w grochy, a z drugiej – Twój ulubiony żółty sweter z musztardową spódnicą i ciekawymi miodowymi butami.

Jak widzisz, samodzielne komponowanie total looków wcale nie jest takie trudne, a stanowi niesamowicie ciekawe, kreatywne wyzwanie modowe. Dasz się skusić?

Jeśli szukasz więcej inspiracji modowych, to sprawdź również, jak skompletować garderobę kapsułową.