Chinosy męskie

(540)
FAQ

Kiedy powstały pierwsze spodnie typu chinosy?

Historycy mody mówią, że w połowie XIX wieku przebywający w Indiach brytyjski generał porucznik sir Harry Lumsden kazał zafarbować swoją białą odzież na bardziej naturalny i mniej widoczny odcień piaskowego brązu. Pięćdziesiąt lat później stacjonujące na Filipinach oddziały amerykańskiej armii dysponowały już wygodnymi bawełnianymi spodniami, szytymi z naturalnych materiałów pochodzących z Chin (stąd nazwa tego kroju spodni). Piaskowy kolor miał przede wszystkim pełnić funkcję maskującą, jednak w ciepłym i suchym klimacie był również bardziej praktyczny w porównaniu z nieskazitelną bielą.


Czy chinosy męskie mają jeden określony fason?

Większość wzorów chinosów jest do siebie bardzo podobna, jednak poszczególne modele różnią się między sobą detalami, jak chociażby krój nogawek. Klasyczny model o prostej linii pasuje mężczyznom w różnym wieku i jest stosunkowo łatwy w stylizacji. Dla młodszych panów przeznaczone są chinosy o węższych nogawkach, które można podwinąć w charakterystyczny mankiet. Ten wzór spodni często mocno przylega do ciała, podkreślając linię sylwetki.


Z jakich materiałów szyje się chinosy?

Wysokiej jakości spodnie chinosy nie mają sztucznych dodatków, co dotyczy również elementów wykończeniowych, jak guziki i suwak. Szyje się je z naturalnej bawełny, która zapewnia odpowiedni komfort również podczas upałów. Tkanina jest stosunkowo cienka i najczęściej jej gramatura mieści się w przedziale 150-280. Chinosy przeznaczone na chłodniejsze dni mogą mieć również domieszkę wełny. Oczywiście ze względu na dużą popularność tego modelu spodni, pojawiają się one również w kolekcjach producentów tańszej odzieży, gdzie bawełna mieszana jest z włóknami syntetycznymi.