wrz 2022
Jak zawiązać muchę?
Złumaczymy krok po kroku
W modzie męskiej tylko niewiele dodatków symbolizuje dobry styl i elegancję – należy do nich mucha. Mucha to obowiązkowy element klasycznego stroju wieczorowego, jednak coraz więcej mężczyzn decyduje się na muchę jako dodatek do stroju dziennego. Panowie wybierają muchę zamiast krawata, aby podkreślić, że znają się na modzie. Muchę lub muszkę nosi się więc już nie tylko do smokingu, ale też do zwykłej koszuli dżinsowej. Jeśli nie masz jeszcze muchy, to może wyniki następującego sondażu zmienią Twoje zdanie: osoby noszące muchę są postrzegane jako bardziej charyzmatyczne, miłe, a nawet inteligentne niż osoby noszące krawat. Nie ma więc nic złego w eleganckiej muszce. Może oprócz kłopotliwego pytania, jak prawidłowo zawiązać ten mały kawałek materiału. Prawdę mówiąc, jest to trochę skomplikowane. Ale nie przejmuj się! Wystarczy odrobina wprawy i zręczności, a już wkrótce będziesz wiązać muchę równie szybko i bez wysiłku, jak krawat. Wytłumaczymy Tobie krok po kroku, jak wiązać muchę. W zasadzie nawet łatwiej zawiązać muchę niż krawat, bo w przeciwieństwie do krawata muchę wiążemy zawsze w ten sam sposób.
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Mucha bardziej podkreśli Twój indywidualny styl niż krawat.
- Lepiej zawiązać muchę samemu niż założyć muchę wiązaną na stałe. Małe nierówności należą do całokształtu i nadają muszce indywidualny charakter.
- Długość muchy z reguły wynosi od 36 do 50 centymetrów. A jej szerokość powinna odpowiadać szerokości twarzy.
- Muchy dzieli się na trzy różne kształty: motyla, diament i nietoperza.
- Mucha to modna alternatywa dla krawata. Możesz ją założyć także do stroju codziennego.
7 kroków wiązania idealnej muchy
Krawat jest standardem w modzie męskiej, ale dzięki muszce nadasz swojemu strojowi indywidualny akcent. Poświęć więc trochę czasu, aby nauczyć się, jak prawidłowo ją zawiązać. W końcu praktyka czyni mistrza. Najlepiej poćwicz przed lustrem, aby od razu przy wiązaniu widzieć, czy mucha nabiera odpowiednich proporcji.
Wiążemy muchę
Krok 1: Najpierw podwiń kołnierzyk koszuli i ułóż muchę luźno wokół szyi. Lewa strona powinna zwisać kilka centymetrów niżej niż prawa. Materiał będzie Ci potrzebny do zawiązania muchy.
Krok 2: Zwiąż oba końce i przełóż długi koniec przez ramię. Dzięki temu nie będzie przeszkadzać w następnym kroku wiązania muchy.
Krok 3: Krótszy kawałek zawiąż czy też ułóż w typowy kształt muchy.
Krok 4: Przytrzymaj krótki koniec, który w poprzednim kroku złożyłeś w kształt muchy, i owiń go długim końcem.
Krok 5: Następnie przeciągnij dłuższy koniec zarówno nad jak i za półgotową muchę. Przy zaciąganiu muchy powinna powstać mała pętelka – przed muchą. Możesz ją przytrzymać palcem, żeby pozostała otwarta.
Krok 6: Przez tę pętelkę przeciągnij długi koniec muchy. Następnie całkowicie zaciągnij muchę.
Krok 7: Aby nadać muszce perfekcyjny stylowy wygląd, należy ją poprawić tak, aby leżała symetrycznie. Gotowe!
Przy wiązania muchy nie przejmuj się za bardzo, jeśli boki muchy, którą sam zawiązałeś, będą nieco nierówne. Znawcy wiedzą, że właśnie dzięki takiej nierówności mucha ma idealny wygląd. Odrobina asymetrii jest mile widziana, bo nadaje muszce wdzięk autentyczności.
PRAKTYCZNA ALTERNATYWA: MUCHA WIĄZANA NA STAŁE
W sklepach pojawiły się już oczywiście muchy wiązane na stałe. Ta opcja jest z pewnością praktyczna, szczególnie jeśli się nam spieszy. Jedynym mankamentem takich much jest to, że widać po nich, że nie zostały zawiązane ręcznie. Wyglądają po prostu zbyt idealnie. Z kolei mucha wiązana ręcznie cechuje się małymi nierównościami. Ma po prostu swój indywidualny charakter. Dlatego eksperci mody męskiej jednogłośnie preferują muchy wiązane ręcznie.ODPOWIEDNI ROZMIAR MUCHY
Much nie dzieli się według stałych rozmiarów ubrań. Większość much jest tak uszyta, żeby dobrze przylegała do przeciętnej szerokości męskiej szyi i wygodnie się ją wiązało. Najczęściej spotykane długości to 36 do 50 centymetrów.Żeby wybrać muchę o właściwych proporcjach, możesz kierować się kształtem swojej twarzy. Idealna szerokość zawiązanej muchy odpowiada szerokości twarzy, jednak nie dochodzi do linii uszu. Taka mucha byłaby zbyt szeroka.Prawidłowe proporcje idealnie zawiązanej muchy można też ująć w liczbach:
Szerokość muchy w stosunku do wysokości muchy powinna wynosić 2 do 1
Wysokość muchy w stosunku do wysokości węzła powinna wynosić 3 do 1
Wysokość węzła w stosunku do szerokości węzła powinna wynosić 1 do 1
KSZTAŁTY MUCHY
Muchę wiążemy co prawda zawsze tak samo, ale mimo to istnieją różne kroje much. Na podstawie różnych końcówek muchy rozróżnia się między innymi następujące kroje:Motyl: najbardziej klasyczny i powszechny kształt muchy, której rozwiązane końce przypominają skrzydła motyla, stąd jej nazwa.
Diament: odmiana muchy ze zwężonymi końcami, kształtem przypominającymi diament.
Nietoperz: mucha z prostymi końcami, tak jak motyl, ale znacznie węższa. Nazwa nie nawiązuje do skrzydeł nietoperza, lecz do kija do gry w krykieta, uwielbiangeo przez Brytyjczyków.