Kobieta w fioletym garniturze damskim

Preppy Style: wskazówki i kreacje

Ubierz się jak na elitarnym koledżu

Czym charakteryzuje się preppy style? Pamiętasz postać Blair Waldorf z serialu Plotkara? Jej styl ubierania się to charakterystyczny dla amerykańskiej klasy wyższej styl preppy: klasyczne żakiety, spódniczki w kratę i opaski na głowę. Preppy style ma swoje korzenie w systemie amerykańskiego szkolnictwa, szczególnie w tak zwanych „preparatory schools“, czyli szkołach średnich przygotowujących uczniów na prestiżowe koledże. Dlatego styl preppy charakteryzuje się strojami przypominającymi mundurki szkolne w połączeniu z klasycznymi elementami mody, takimi jak: dzianinowe komplety, tweedowe marynarki i świeżo wyprasowane koszule na guziki. Pokazujemy, co jest potrzebne, aby stworzyć kreacje w stylu preppy i w jaki sposób je idealnie stylizować.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Początki stylu preppy przypadają na lata 30. XX wieku, a w latach 70. na stałe przeniknęły do świata mody.
  • Kluczowe jest połączenie sportowych elementów (z takich dziedzin, jak: golf, polo, krykiet, tenis, rugby) z casualową elegancją. Bardzo ważna jest tu jakość odzieży.
  • Styl preppy jest swobodny, ale też skromny i stonowany. Wzorowano go na studentach elitarnych uczelni w USA.
  • Żakiety są znakiem rozpoznawczym stylu preppy, podobnie jak swetry i ubrania dzianinowe.
  • Inne niezbędne elementy to: koszule zapinane na guziki, plisowane spódnice i koszulki polo.
  • Konieczne są także ubrania w kratę lub we wzór argyle.

Styl preppy - początki

Przenieśmy się w czasie do przywoływanych już lat 30. XX wieku, gdy amerykańscy studenci z tak zwanej Ligi Bluszczowej (stowarzyszenia, które działało na tak prestiżowych uczelniach, jak Harvard, Yale, czy Princeton) łączyli w swoich strojach sportowe elementy z odzieżą elegancką, a jednocześnie casualową. To tak zwany amerykański luz, który uznawano wówczas za codzienny strój nieformalny, przynależny bogatej, uprzywilejowanej młodzieży. W latach 70. styl preppy przeniknął do innych grup społecznych. Młodzi ludzie zaczęli naśladować styl ubierania studentów, łącząc na przykład marynarki z szortami lub sportowe kurtki ze spódnicami.Co oznacza samo słowo „preppy”? To wariacja na temat wyrazu „prepatory” (przygotowawczy), a zapożyczono je ze słynnej powieści Ericha Segala „Love story”, wydanej w 1970 roku. Warto wspomnieć jeszcze o jednej książce zatytułowanej „The Preppy Handbook” (pierwsze wydanie w 1980 roku), autorstwa Lisy Birnbach. Publikacja w zamyśle miała wyśmiewać snobistycznych styl bycia ludzi z wyższych sfer, ale zamiast tego stała się najprawdziwszym podręcznikiem, który spopularyzował styl preppy.Mijają kolejne dekady, a styl preppy wciąż ma się świetnie i jest jednym z bardziej lubianych zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Nic dziwnego - luz i elegancja, nieszablonowe łączenie stylów, pozwalają na stworzenie niezliczonej liczby stylizacji.

Styl preppy współcześnie

Preppy jest dowodem na to, że moda potrafi pozostać ponadczasowa. W latach 70. preppy dla panów oznaczał przede wszystkim marynarki z naszywkami uczelni i klubów, bluzy w stylu rugby, bawełniane szorty, klasyczne tenisówki, mokasyny, koszulki polo, koszule. Damski styl preppy oznaczał wełniane marynarki i plisowane spódnice, podkolanówki, koszule i kardigany. A więc było elegancko, stylowo, a jednocześnie wygodnie. To dlatego preppy wciąż pozostaje w modzie.Współcześnie preppy wiele się nie zmienił i zaraz podpowiemy, co warto mieć w swojej szafie, by stworzyć ciekawą stylizację nawiązującą do luźnego, amerykańskiego stylu bycia.

Jak ubierać się w stylu preppy?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że preppy to jakość. W końcu naśladujesz amerykańską klasę wyższą. Musisz też wiedzieć, że w tych stylizacjach nie ma nic przypadkowego, a wszystko powinno być dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik”.

Przyjrzyjmy się teraz temu, jakie elementy trzeba mieć pod ręką, by nosić się w stylu preppy.warz, gerne auch mit feinen Goldschnallen. Um Ihrem Look eine coolere Note zu geben, können Sie auch Loafer mit sehr dicker Profilsohle tragen. Und auch Sneaker passen zum Preppy Chic: Hier sollten es weiße Modelle mit leichtem Retro-Design sein oder Sneaker aus weißem Segeltuch.

Panowie w stylu preppy

  • Tweedowa marynarka - gruba i mięsista, powstała z w przędzy zgrzebnej. Idealna na jesień i zimę. Będzie świetnie pasować do koszul, swetrów i koszulek polo. Uwaga: możesz zastąpić inną marynarką, najlepiej dwurzędową, w kolorze granatowym.
  • Kolorowe chinosy - nie może ich zabraknąć! To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stylu preppy. Bawełniane spodnie są wyjątkowo eleganckie, a jednocześnie wygodne. Ich uniwersalność sprawia, że można je zestawić właściwie ze wszystkim.
  • Koszulki polo - kolejny „must have”, zwłaszcza w wyrazistych kolorach: różu, zieleni i turkusie. Nie zapominaj jednak o klasycznej bieli!
  • Kurtka bejsbolówka - jedno z głównych skojarzeń, gdy myślimy o studentach elitarnych, amerykańskich uczelni. Taka kurtka sprawdzi się o każdej porze roku i wygląda znakomicie w zestawieniu z koszulką polo i dżinsami.
  • Koszula OCBD - to skrót od Oxford Cloth Button Down. Klasyczny, koszykowy splot i luźno tkana tkanina dają wrażenie elegancji, a jednocześnie idealnie wpasowują się do causalowych stylizacji. Absolutna podstawa dla stylu preppy! Nie bójcie się również kolorów. Pastelowy róż jest tak samo mile widziany, jak błękit i biel.
  • Sweter v-neck - najlepiej granatowy. Dekolt w serek na pewno kojarzy ci się z eleganckimi stylizacjami w angielskim stylu. Dla preppy to również jeden z żelaznych punktów.

Oprócz tego, nie zapominaj o kardiganie, bluzie z kapturem, krawatach w kratę, kolorowych paskach do spodni. Jeżeli chodzi o buty - stawiaj na mokasyny (zamszowe i żeglarskie), brogsy, tenisówki.

Panie w stylu preppy

  • Wełniana marynarka - z wyraźnym wcięciem w talii, najlepiej w kolorze granatowym. Nie powinna być idealnie dopasowana, bo będziesz ją zakładać nie tylko na koszule, ale także grubo tkane swetry.
  • Dzianinowe swetry - wełniane, ciepłe, o grubym splocie, najlepiej z dekoltem w serek.
  • Klasyczne koszule z kołnierzykiem - stawiaj na biel, ewentualnie pastelowe kolory. Możesz zakładać je pod sweter, kurtkę lub marynarkę.
  • Trapezowa spódniczka - nieodmiennie kojarząca się z uczniami amerykańskich liceów. Plisy? Koniecznie! Jeżeli w wyobraźni widzisz ją w zestawieniu z podkolanówkami, to masz rację. Kolanówki muszą się znaleźć w stylu preppy.
  • Pulower - to sweter o cienkiej fakturze, przypominający bluzkę. Idealnie nadaję się do tego, by zestawiać go w stylizacjach „na cebulkę”, a w stylu preppy często będziesz zakładać wiele warstw naraz.
  • Sukienka kopertowa - czyli krój z dekoltem na zakładkę. W stylu preppy stawiaj na stonowane kolory: granat, biel, zieleń i brązy. Sukienki łącz z tenisówkami lub balerinami. Unikaj bardzo wysokich obcasów.
  • Kurtka bejsbolówka - podobnie, jak w stylu męskim, to jeden z ważniejszych elementów stylu preppy.
  • Bluza z kapturem - niezapinana, z naszywkami uczelni lub klubów. Łącz ją z eleganckimi, białymi koszulami, spódnicami i marynarką.

Kto dzisiaj jest ikoną stylu preppy?

Szczególnie upodobała go sobie księżna Kate. Jeżeli chcesz zobaczyć casualową elegancję, śledź jej stylizacje! Oprócz tego w stylu preppy często można obserwować Taylor Swift, czy Davida Beckhama. Zwłaszcza panowie świetnie czują się w takich stylizacjach, bo przywodzą na myśl niewymuszoną elegancję, która pasuje do każdego.

Preppy style - o czym warto pamiętać?

W preppy najważniejszym odnośnikiem jest nie klasyczna elegancja, ale sport. Czerpiemy tu z takich dyscyplin, jak tenis, golf, rugby, krykiet, czy polo. Jak widać to elitarne sporty, ale liczy się swoboda ruchów. Stąd też duży nacisk na wysoką jakość materiałów, które w sporcie mają szczególne znaczenie.Styl preppy jest również o wiele bardziej elastyczny, niż się wydaje. Możesz pozwolić sobie na wplecenie kolorowych elementów, na przykład koszuli w kratkę lub marynarki w wyraziste paski. Kardigan w kolorze soczystego pomarańczu i spodnie w kolorze młodej trawy? Tak! Współcześnie preppy lubi mocniejsze akcenty. Ważne, aby je zrównoważyć i pamiętać o sportowych elementach.Jeżeli chodzi o śmiałą kolorystykę, szczególnie latem można zaszaleć. Czasem najwyraźniejszym wyznacznikiem stylu preppy staną się nie same ubrania, ale dodatki: mokasyny, kaszkiet, muszka czy krawat (także w stylizacjach dla pań). Pamiętaj jednak, aby koszule nigdy nie miały krótkiego rękawa. W letniej odsłonie długi rękaw możesz po prostu podwinąć.Poczuj się w stylu preppy swobodnie. Dziewczyny mogą tu śmiało stawiać na bardzo delikatne makijaże i luźno upięte włosy. Nie musisz mieć w szafie wielu ubrań, bo ta stylistyka to świetny reprezentant garderoby kapsułowej, gdzie poszczególne elementy będą ze sobą korespondować. Nie da się również ukryć, że preppy jest wręcz stworzony na jesień i zimę. Nic dziwnego, skoro prekursorami byli amerykańscy studenci, wracający po wakacjach na uczelnię.

Tak wygląda nowoczesny styl preppy

Wygląd preppy powinien zawsze być staranny, ale nigdy staromodny. Nie łącz więc zbyt wielu różnych elementów stylu preppy, ponieważ czasem mniej znaczy więcej. Zwłaszcza jeśli nie jesteś już z wieku szkolnym, skup się najlepiej na jednym lub na dwóch wysokiej jakości elementach, które nadadzą Twojej kreacji wygląd preppy. Jeśli świadomie przełamiesz styl, będzie wyglądał bardziej dorośle.
Strój preppy z plisowaną spódnicą i pikowaną kurtką

Styl preppy: 12 niezbędnych ubrań

Na szczęście stroje w stylu preppy są stosunkowo nieskomplikowane, ponieważ ograniczają się do kilku klasycznych części. Te jednak powinny być najlepszej jakości. Tak więc, jak już odpowiednio dobierzesz podstawowe ubrania, łatwo uzyskać stylizację preppy. Poniższe elementy pomogą Ci osiągnąć ten wygląd:

1. Koszula, dżinsy i żakiet

Znakiem rozpoznawczym stylu preppy są żakiety, zwłaszcza w tradycyjną kratę i wykonane ze szlachetnych tkanin, takich jak: tweed, flanela i wełna. Żakiet w stylu klubowym z wypustkami, wykończony taśmą rypsową sprawi, że Twoja kreacja będzie zdecydowanie klasyczna. Wystarczy pomyśleć o brytyjskich mundurkach szkolnych lub o jeździectwie. Haftowany monogram lub logo na kieszeni na piersi przyniesie Ci dodatkowe punkty za styl preppy. Aby stworzyć stylizację inspirowaną latami 80. wybierz dwurzędową oversizową marynarkę, którą możesz nosić otwartą lub przewiązać paskiem.
Sweter Varsity, plisowana spódnica i marynarka koszulowa w stylu preppy

2. Sweter koledżowy

Jeśli chcesz, aby Twój wygląd preppy nie przypominał elitarnej szkoły, tylko sportowy koledż, idealny będzie sweter typu „varsity“. Dobrym wyborem jest na przykład dzianinowy sweter z głębokim dekoltem w serek i efektownymi kolorowymi paskami przy dekolcie albo kardigan w paski lub bluza w stylu amerykańskich uczelni należących do Ivy League. Zakładaj sweter na koszulę, bluzkę lub cienki golf, a do tego półbuty, aby podkreślić wygląd elitarnego kampusu.

3. Wzór argyle

Żaden wzór nie definiuje stylu preppy tak jak wzór argyle. Być może znasz ten wzór w kształcie rombu tylko z wysokiej klasy skarpet lub zimowych dodatków. Jednak w stylu preppy możesz śmiało sięgnąć po wzór argyle od stóp do głów. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tradycyjny sweter, czy nowoczesną sukienkę – bez wahania możesz połączyć silnie kontrastujące kolory, aby uzyskać maksymalną ilość punktów za dobry styl.

4. Sweter bez rękawów

Sweter bez rękawów przez długi czas kojarzył nam się z kujonami, ale teraz powraca do mody i stał się nawet całkiem popularny. Sweter bez rękawów jest niezbędną częścią garderoby w stylu preppy. Wzorzysta wersja we wzór argyle lub kratę jest idealna do stylizacji preppy, zwłaszcza w połączeniu z plisowaną spódnicą, trenczem lub chinosami. Aby uzyskać bardziej stonowany, ponadczasowy wygląd, załóż jednokolorowy dzianinowy sweter bez rękawów na koszulę zapinaną na guziki lub bluzkę. Bardziej odważną opcją jest noszenie swetra bez rękawów wyłącznie z elegancką biżuterią.

5. Elegancki tweed

Tweed od zawsze był lubiany przez zwolenników tradycyjnego, eleganckiego stylu preppy. Wełniana tkanina jest synonimem błyskotliwej elegancji, zarówno gładka jak i we wzór w jodełkę czy we wzór tartanowy. Do udanej stylizacji preppy polecamy tweedową marynarkę, którą możesz połączyć z plisowaną spódnicą lub spodniami. Aby uzyskać nieskomplikowany, codzienny wygląd z lekkim akcentem preppy, możesz wybrać parę swobodnych dżinsów.

6. Koszulka polo

Podobnie jak sweter bez rękawów także i klasyczna koszulka polo zmagała się z problemami wizerunkowymi. Jednak styl preppy sprawił, że trochę staromodnie wyglądający klasyk znów stał się trendem. Szczególnie dobrze wyglądają wersje marynistyczne w kolorach granatowym i białym. Ale jeśli wolisz coś mniej klasycznego, nowe koszulki polo to dobra możliwość, aby kolorystycznie wzbogacić swoją stylizację. Wybierz albo pastelowe kolory takie jak jasnożółty, fioletowy lub miętowy, albo odważnie sięgnij po jaskrawy róż.

7. Koszula zapinana na guziki

W stylu preppy nie może zabraknąć klasycznej koszuli zapinanej na guziki. Natychmiast dodaje dżinsom, spodniom z wysokim stanem i spódnicom elegancji. Minimalistyczne style z małym kołnierzem wyglądają klasycznie, a wersje z bufiastymi rękawami, ogromnymi mankietami lub delikatnymi detalami łańcuszkowymi bardziej nowocześnie. Idealne kolory stylu preppy to: biały, błękitny i bladoróżowy.

8. Ubrania w kratę

Wzory w kratę, takie jak tartan, krata Vichy i krata księcia Walii to prosty sposób na dodanie swojej kreacji odrobiny stylu preppy. Zarówno w przypadku ubrań, jak i dodatków możesz wykorzystać tradycyjny wzór w kratę w subtelny albo odważny sposób, to znaczy używając go od stóp do głów. Zalecamy jednak, aby najpierw zacząć od jednego elementu w kratę, na przykład od ołówkowej spódnicy, żakietu lub spodni.

9. Krótkie i długie spódnice plisowane

Plisowana spódnica to podstawowy element stylu preppy. Możesz wybrać elegancką długość midi, która pasuje też do biura. Szczególnie w chłodniejszych miesiącach doskonale sprawdzają się wełniane spódnice w kratkę. Z kolei wzorzyste spódniczki mini są nieco bardziej odważne. Są one obecnie szczególnie modne. Do tego żakiet lub sweter i wygląd koledżowy gotowy.

10. Ponadczasowe ubrania dzianinowe

Ponadczasowe ubranie dzianinowe wysokiej jakości to inwestycja, która zawsze się opłaca. Idealny sweter z wełny merynosów z okrągłym dekoltem lub najwyższej jakości kaszmirowy kardigan to ubrania, które będziesz nosić latami. Najlepszy wygląd preppy uzyskasz, zakładając wysokiej jakości sweter na koszulę zapinaną na guziki i klasyczne spodnie lub plisowaną spódnicę. Możliwości stylizacyjne są w takim zestawie niemal nieograniczone. Owiń na przykład ramiona swetrem z cienkiej dzianiny, a natychmiast uzyskasz wygląd preppy.
Spodnie i koszula w stylu preppy

11. Spodnie w stylu preppy

Jeśli szukasz bardziej eleganckiego wyglądu, idealnie sprawdzi się dopasowana para spodni z wysokiej jakości tkaniny wełnianej. Wąskie chinosy, często zaprasowane w kant i wysokim stanem, należą do najpopularniejszych modeli. Nie są one jednak jedyną opcją. Spodnie z wysokim stanem i szerokimi nogawkami, najlepiej sztruksowe albo wełniane w kratę, są równie szykowne i przyciągają uwagę do talii.

12. Najlepszy dodatek stylu preppy: perły

Nie sposób mówić o stylu preppy nie wspominając o perłach. Subtelne naszyjniki, eleganckie kolczyki i bransoletki to synonim kobiecego elementu stylu preppy. Aby uzyskać ponadczasowy i delikatny wygląd, wybierz parę kolczyków sztyftów albo naszyjnik z małych perełek. Aby nadać stylizacji bardziej śmiały charakter, wypróbuj większe perły lub bardziej rzucające się w oczy opaski do włosów ze (sztucznymi) perełkami.

Jakie buty idealnie pasują do stylu preppy?

Kobiecy, niewielki obcas, jak w niskich czółenkach bez pięty, czółenkach w stylu Mary Jane lub czółenkach z paskiem w kształcie litery uzupełni Twoją garderobę w stylu preppy. Szczególnie dobrze pasują modele skórzane i zamszowe w neutralnych odcieniach. Ponadto absolutnym faworytem są też półbuty. Wybieraj kobiece modele w kolorze brązowym lub czarnym, najlepiej z delikatnymi złotymi klamrami. Aby nadać stylizacji nowoczesny charakter, możesz też założyć półbuty z bardzo grubymi podeszwami. Także sneakersy pasują do stylu preppy, najlepiej białe modele w stylu retro albo z białego płótna.