Ta kurtka o osobliwej nazwie sprawia, że wszelkie dłuższe spacery i wycieczki w czasie niepewnej pogody stają się dużo przyjemniejsze. Anorak to odpowiedź na potrzeby osób, które nie lubią rezygnować z aktywności fizycznej nawet wtedy, gdy wieje wiatr i pada deszcz.
Pierwowzorem współczesnych anoraków było odzienie noszone niegdyś przez mieszkańców obecnej Grenlandii. Anorak był rodzajem skafandra zakładanego przez głowę, wykonanego zazwyczaj ze skóry lub z futra. Ich dzisiejsze wersje także nie posiadają zapięcia z przodu - mają jedynie regulowaną stójkę pod szyją, choć zdarzają się modele bez takich udogodnień. Kurtki te powstają obecnie z innych materiałów, jednak ich głównym zadaniem również jest skuteczna ochrona przed dokuczliwym, przenikliwym wiatrem i chłodem. Ich charakterystyczną cechą są także raglanowe rękawy, które dają dużą swobodę ruchu, a oprócz tego nie podsuwają się, gdy unosi się ręce do góry. Na zimowe dni w sam raz są modele z watowaniem, z kolei w okresie przejściowym znakomicie sprawdzają się lżejsze anoraki z wytrzymałego materiału. Krój loose fit to opcja dla osób liczących na sportową wygodę na najwyższym poziomie.
Producenci odzieży sportowej i outdoorowej doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zarówno amatorzy wypraw do lasu, jak i osoby doświadczone we wspinaczce chętnie zaopatrują się w wodoodporne, wiatroodporne i zarazem oddychające anoraki. Warto dodać, że gęsty splot materiałów, z których są wykonane takie kurtki, zapewnia ochronę przed komarami i promieniowaniem UV. Trzeba pamiętać o tym, że istotny jest nie tylko sam materiał, ale także konstrukcja anoraków. Duża ilość ściągaczy i inne zapięcia sprawiają, że niektóre modele wyjątkowo dobrze izolują od wiatru. Co ciekawe, sporo tych kurtek nadaje się do tego, by uczynić z nich ważny element casualowego stroju. Modele z podszewką ze sztucznego kożuszka doskonale wyglądają w duecie z jeansami, podobnie jak minimalistyczne, monochromatyczne projekty. Anoraki w każdym wydaniu prezentują się nietuzinkowo!