Choć w XXI wieku koszule męskie są bardzo zróżnicowane, mimo to na przestrzeni wieków mogą się poszczycić naprawdę spektakularną historią. Dawniej koszule pełniły funkcje bielizny, dziś natomiast mogą stanowić kwintesencję elegancji lub przyjazne dla oczu, casualowe wykończenie stylizacji. Obecnie trudno też wyobrazić sobie biznesową stylizację pozbawioną koszuli. Powszechnie przyjmuje się, że pierwowzorem koszuli były tuniki noszone przez koczownicze plemiona w Azji Środkowej. Stroje te w mniej lub bardziej zmienionej formie nosili później Sumerowie, Babilończycy czy Egipcjanie, w średniowieczu natomiast koszula była najczęściej jedynym odzieniem najuboższych warstw społecznych. Oczywiście na przestrzeni wieków koszule znacząco zmieniały swój wygląd. W XII wieku koszula sięgała kolan, następnie wydłużyła się do kostek, by potem ponownie ulec skróceniu.
W XVI wieku szyto renesansowe, modne koszule z kolorowego jedwabiu, haftowane złotem lub srebrem określane były jako koszule hiszpańskie. Następnie aż do XIX wieku białe koszule męskie uchodziły za synonim elegancji. Pośrednio wynikało to również z tego, że na odcień śnieżnej bieli, pozwolić sobie mogła wyłącznie zamożna elita. Wpływ na to miała m.in. liczba koszul pozwalających na ich zmianę oraz konieczność częstego prania. Uważano ówcześnie, że białej koszuli męskiej nie zastąpi nawet najwykwintniejsze odzienie innego typu.
Wobec takich zmian na przestrzeni lat dotyczących kroju i wyglądu męskich koszul, nieco zaskakujący będzie fakt, iż fason klasycznych koszul garniturowych właściwie nie zmienił się od początku XX wieku. Drobnym korektom uległy tylko rodzaje kołnierzyków, tkanin oraz mankietów. Obecnie oczywiście koszule to też częsty element kobiecej garderoby, w dalszym ciągu jednak koszula to kwintesencja męskiej elegancji. W poradnikach dotyczących etykiety wśród podstawowych zasad wymienia się zakaz zdejmowania marynarki i pozostawania tylko w koszuli nie tylko podczas spotkań biznesowych, ale też towarzyskich. Jak zatem widać, koszule męskie to obowiązkowe wyposażenie szafy nowoczesnego i eleganckiego mężczyzny.
W dostępnej kolekcji czeka na Ciebie bardzo bogaty wybór koszul na różnorodne okazje. Poszczególne modele wykonane są z różnorodnych materiałów, w odmiennych stylach i zróżnicowanych kolorach, dlatego bez trudu znajdziesz coś na miarę swoich potrzeb. Absolutny klasyk to oczywiście białe koszule. Uznaje się je za nieśmiertelny kanon, są odpowiednie na wszystkie okazje i na każdą porę roku. Mimo to są jednak niezastąpione zwłaszcza podczas najważniejszych okazji, jak ważne uroczystości czy biznesowe spotkania.
Eleganckie koszule męskie to jednak znacznie szersza grupa i z pewnością zaliczają się do nich koszule biznesowe. Większość tego typu produktów utrzymana jest w stonowanych kolorach, które pasują do formalnych okoliczności. Poza bielą to głównie kolory klasyczne jak szary czy kolor szampański. Koniecznie zwróć również uwagę materiał, z jakiego wykonano koszulę. Wpływa on nie tylko na to, jak długo Ci posłuży, ale również Twój komfort i wygodę. Koszule renomowanych producentów dodają prestiżu i są wspaniałym elementem biznesowego stroju mającego kojarzyć się z profesjonalizmem. Musisz przy tym pamiętać, by stawiać na klasyczny kształt kołnierzyka, unikając wariacji w tej kwestii. Strój biznesowy nie może też składać się z koszuli z krótkimi rękawami, podobnie jak trzeba ich unikać w innych formalnych sytuacjach.
Osobną kategorią w grupie "koszule męskie" są koszule casualowe. To koszule w luźniejszym stylu, które doskonale prezentują się w codziennych stylizacjach. Tutaj świetnie odnajdą się też koszule z krótkimi rękawami, które nawet w upał odpowiednie są jedynie w takich okolicznościach. Na co dzień można pozwolić sobie na fantazję w doborze kształtów kołnierzyków, a także kolorów i wzorów koszul, stawiając nawet na bardziej fantazyjne rozwiązania.
Koszule męskie to też koszule denimowe. Od jakiegoś czasu koszule jeansowe znów są bardzo modne. Świetnie wyglądają zwłaszcza z jeansami i sportowymi butami. A może wolisz sportowo wyglądające koszule zapinane na guziki? Ten styl sprawdzi się zarówno w pracy, jak i przy mniej wymagających okazjach. Mężczyznom w wiecznym biegu z pewnością przypadną do gustu również koszule, które nie wymagają prasowania. Koniecznie sprawdź naszą aktualną kolekcję i wybierz kilka swoich ulubionych modeli!
Koszule męskie otwierają przed Tobą ogrom stylizacji na każdą okazję, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Często jednak dość sporym dylematem jest to, czy wkładać koszulę w spodnie, czy pozostawić ją na wierzchu. Ta kwestia w rzeczywistości jest dość skomplikowana i zależy głównie od rodzaju stylizacji i samej koszuli. Najprościej rzecz ujmując, przy formalnych outfitach koszula w spodniach to w zasadzie obowiązek, przy casualowych lookach masz jednak w tym względzie znacznie więcej swobody. Takie są obecne kanony elegancji i trendy mody. Pamiętaj też, że dłuższe koszule, które sięgają nawet do połowy uda, są tak właśnie skrojone, aby po włożeniu w spodnie, nie wysuwały się i nie odsłaniały ciała.
Generalnie z koszulą bardzo łatwo stworzyć świetną stylizację. Wystarczy wziąć na tapet koszulę białą, którą możesz połączyć... ze wszystkim. Garnitur, spodnie chinosy, jeansy - i gotowe. Podobnie wygląda to w przypadku koszuli błękitnej. Jeśli jednak zdecydujesz się na bardziej fantazyjną koszulę lub koszulę w kratę lub paski, pozostałe elementy garderoby powinny być utrzymane w raczej stonowanej tonacji kolorystycznej. Koszule męskie bez wątpienia powinny znaleźć się w szafie prawdziwego mężczyzny - sprawdź, jakie produkty przygotowaliśmy dla Ciebie.
Więcej kategorii
Koszule EspritPoznaj koszule męskie z naszej kolekcji i noś się z klasą zawsze i wszędzie!
To bardzo swobodny sposób noszenia koszuli, polega on na wpuszczeniu za klamrę paska wyłącznie części frontowej. French tuck sprawdza się przy bardzo nieformalnych i najlepiej letnich stylizacjach.
Oczywiście możesz skorzystać z tego połączenia. Eleganckie kamizelki w połączeniu z koszulą bardzo modne i dodaje klasy każdej stylizacji.
Buty należy dopasować do typu koszuli - jeśli jest ona elegancka, takie samo powinno być obuwie. Przy lookach casualowych możesz pozwolić sobie np. na trampki czy sneakersy.