wrz 2022
Jak prać koszulę
Porady i triki na temat prania koszul
Zarówno do pracy, jak i na specjalne okazje — eleganckie koszule są nieodłącznym elementem klasycznej mody męskiej. Warto o nie odpowiednio zadbać. Z naszego poradnika dowiesz się, jak prać koszulę w domowych warunkach oraz jak w odpowiedni sposób dbać o ten elementy garderoby, tak aby służył Ci jak najdłużej.
Na tej stronie znajdziesz następujące tematy
Najważniejsze informacje w skrócie:
Pranie koszuli: przestrzeganie oznaczeń na metce
Jak prać koszule — instrukcja krok po kroku
Sortowanie koszul
Jak prać białe koszule aby zawsze były białe?
Jak prać koszule, aby zminimalizować zagniecenia?
Koszule najlepiej prać tylko z innymi koszulami
Pielęgnacja po praniu: suszenie koszul
Jak prać koszule - najczęściej zadawane pytania
Jak często powinno się prać koszule?
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Przed praniem wywijamy kołnierzyk i mankiety oraz wyjmujemy fiszbiny z kołnierzyka.
- Idealna temperatura prania koszul to od 30 do 40°C, a odpowiedni program to ten do prania tkanin delikatnych.
- Pranie białej koszuli z trudnymi do usunięcia plamami można zrobić w 60°C.
- Pamiętamy, że wirowanie nastawiamy na najniższe obroty.
- Aby pranie koszuli było łagodne dla materiału, można włożyć ją do siateczki do prania lub poszewki na poduszkę. Innym sposobem jest pranie koszuli na lewej stronie.
Pranie koszuli: przestrzeganie oznaczeń na metce
Ogólne zasady prania koszul: przed posortowaniem i włożeniem koszul do pralki warto rzucić okiem na metkę, na której można znaleźć wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji, np. na jaki program i jaką temperaturę należy nastawić pralkę. Nasza tabela objaśnia znaczenie poszczególnych symboli widocznych na metce.
- Przekreślony symbol prania oznacza, że ubrania nie można prać. Można je natomiast czyścić chemicznie.
- Jeżeli przy symbolu prania widnieje dłoń, oznacza to, że ubranie można prać wyłącznie ręcznie — nigdy w pralce.
- Ten symbol informuje o maksymalnej temperaturze prania.
- Linie widoczne pod symbolem prania oznaczają, czy lub z jaką prędkością można wirować koszulę. Dwie linie symbolizują pranie z zachowaniem ostrożności, jedna — program do prania tkanin delikatnych. Brak linii oznacza standardowy cykl prania.
Jak prać koszule — instrukcja krok po kroku
Sortowanie koszul
Z koszulami postępujemy tak, jak z innymi elementami garderoby: najpierw sortujemy je według koloru. Białe i jasne koszule są szczególnie podatne na farbowanie i dlatego powinno się je prać razem z innymi ubraniami w podobnych kolorach. Różnokolorowe koszule wrzucamy z praniem kolorowym, natomiast koszule czarne — z innymi ciemnymi elementami.
Przygotowanie koszul do prania
Podnieść kołnierzyk, wyjąć z niego ewentualne fiszbiny i zapiąć co najmniej jeden, najwyższy guzik. W ten sposób kołnierzyk zachowa swój kształt również po praniu. Następnie należy rozpiąć mankiety koszuli, aby materiał w trudno dostępnych miejscach również dobrze się wyprał.
Usuwanie plam
Aby usunąć zabrudzenia, należy przed praniem przygotować kołnierzyk i mankiety. W tym celu należy nanieść mydło galasowe lub płynny środek czyszczący bezpośrednio na plamy, aby podczas prania usunąć na przykład ślady potu lub brudu. Na trudne do usunięcia plamy można nałożyć szare mydło i potrzeć je szczotką. W przypadku wrażliwych tkanin, takich jak jedwab lub wiskoza, zaleca się zachowanie ostrożności, ponieważ włosie może uszkodzić delikatne włókna.
Ustawianie programu i temperatury prania
Informację o tym, jaka temperatura prania jest odpowiednia dla danej koszuli, możemy zazwyczaj znaleźć na metce. Z reguły koszule można prać w temperaturze 30 lub 40°C. W przypadku białych koszul z wytrzymałych materiałów, takich jak bawełna, dozwolone jest również pranie w 60°C w celu usunięcia uporczywych plam. Jeśli pralka wyposażona jest w specjalny program do prania koszul lub tkanin delikatnych, należy go wybrać. Do prania koszul można również ustawić program przystosowany do prania wełny.
Środek piorący
Białe koszule można prać z użyciem uniwersalnego środka piorącego, natomiast w przypadku reszty koszul zaleca się użycie delikatnego środka piorącego. Do prania koszul różnokolorowych można również wybrać specjalny środek do prania tkanin kolorowych. Z reguły nie zawiera on żadnych wybielaczy ani rozjaśniaczy, dzięki czemu kolory pozostają intensywne i nasycone. Dodatkowo: do prania koszul nie zaleca się stosowania płynu do płukania tkanin, ponieważ może on spowodować, że materiał i kołnierzyk stracą swoją formę.
Jak prać białe koszule aby zawsze były białe?
Białe koszule pasują do wszystkiego i dlatego są tak lubiane. Aby biel zachowała swój blask na dłużej, można sięgnąć po naturalne środki wybielające. W przeciwieństwie do chemicznych wybielaczy są one łagodne dla materiału, a ponadto korzystniejsze cenowo.
- Proszek do pieczenia lub soda oczyszczona: przed praniem pozostawić koszule na całą noc w misce z gorącą wodą i sporą porcją proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej.
- Kwas cytrynowy lub ocet: moczyć białe ubrania przez około dwie godziny w wodzie z octem lub kwasem cytrynowym. Następnie wyprać koszule. Metoda ta ma niestety jedną wadę — zapach octu może być trudny do usunięcia.
- Mleko lub maślanka: także namoczenie białych koszul w mleku lub maślance może pomóc w pozbyciu się szarego odcienia i śladów zafarbowania. Pozostawić koszule na całą noc, a następnie wyprać je w pralce.
Jak prać koszule, aby zminimalizować zagniecenia?
Koszule najlepiej prać tylko z innymi koszulami
Zasadniczo koszule można prać razem z innymi elementami garderoby. Jeśli jednak posiadasz wiele koszul, zalecamy, aby prać je oddzielnie, ponieważ jest to łagodniejsze dla tkanin. Jeśli zależy Ci na szczególnej ochronie delikatnego materiału oraz uniknięciu zbyt wielu zagnieceń, zrezygnuj z prania koszul razem z ciężkimi ubraniami, takimi jak jeansy.
Najlepiej prać maksymalnie 8 koszul na raz
Podczas prania koszul należy zwrócić uwagę na to, żeby pralka była zapełniona tylko do połowy. W zależności od rozmiaru urządzenia do bębna mieści się od sześciu do ośmiu koszul. W ten sposób można mieć pewność, że każda koszula zostanie dokładnie wyprana. Ponadto dzięki temu koszule mniej się gniotą.
Koszule prać w siateczce do prania lub poszewce na poduszkę
Aby chronić materiał, możesz przed praniem włożyć koszule do siateczki do prania lub poszewki na poduszkę. Ponieważ w ten sposób zabrudzenia mogą być trudniejsze do usunięcia, szczególnie ważne jest, aby nie ładować pralki do pełna. Jeśli nie masz pod ręką siateczki ani poszewki, odwróć koszulę na lewą stronę. Dzięki temu pranie będzie łagodniejsze dla tkaniny.
Zmniejszyć prędkość wirowania
Wiele pralek ma funkcję zmniejszania prędkości wirowania. Koszule są co prawda bardziej mokre, gdy wyjmujemy je z pralki, jednak po wyschnięciu mają znacznie mniej zagnieceń. Jeśli suszysz pranie na świeżym powietrzu, możesz odwirować koszule z prędkością od 400 do 600 obrotów. Jeżeli suszysz pranie w domu, prędkość wirowania powinna wynosić od 600 do 800 obrotów. Koszul wykonanych ze szczególnie delikatnych materiałów, takich jak jedwab lub wiskoza, nie powinno się wirować. W ich przypadku najlepszym wyborem będzie program do prania tkanin delikatnych bez końcowego wirowania.
Pielęgnacja po praniu: suszenie koszul
Wywieś ubrania zaraz po zakończeniu prania, aby zapobiec powstawaniu zagnieceń oraz stęchłego zapachu. Najlepiej powiesić koszule na wieszakach i pozostawić do wyschnięcia. Wygładź je wzdłuż szwów i wywiń mankiety. Podczas suszenia guziki koszuli powinny pozostać zapięte. Dzięki temu wiele zagnieceń zostanie wygładzonych, a prasowanie będzie dziecinnie proste. Możesz również wysuszyć koszule pojedynczo w suszarce do ubrań. Informacja o tym, czy koszulę można suszyć w suszarce, znajduje się na metce.
Jak prać koszule - najczęściej zadawane pytania
Jak często powinno się prać koszule?
Częstotliwość prania koszul powinna zależeć od tego, jak często je nosimy, i od stopnia ich zabrudzenia. Jeżeli pod koszulę założymy podkoszulkę lub T-shirt , unikniemy plam od potu i zachowamy świeżość koszuli na dłużej. To dobry sposób szczególnie w przypadku koszul casualowych. Obowiązuje jednak zasada: jeżeli koszula jest mocno przepocona lub widnieją na niej plamy — wkładamy ją do pralki.Czy koszulę trzeba prać na lewej stronie?
Jeżeli chcesz, aby pranie było szczególnie łagodne dla tkaniny, przed praniem odwróć koszulę na lewą stronę. Zadbaj o rozłożenie kołnierzyka i mankietów oraz zapięcie co najmniej jednego, górnego guzika. Możesz również włożyć koszulę do siateczki do prania, która z pewnością ochroni materiał.
Czy nowe koszule należy wyprać przed pierwszym założeniem?
Tak — nowe koszule mogą zawierać nadmiar barwnika, co oznacza, że podczas pierwszego prania mogą farbować. Z tego powodu należy je prać razem z ubraniami w podobnych kolorach. Także w przypadku starszych koszul zalecane jest sortowanie ich według kolorów, aby zapobiec farbowaniu oraz powstawaniu szarego odcienia.