gru 2023
Co to jest skóra nubuk i jak ją pielęgnować?
Różnice i więcej
Nubuk dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi i oryginalnym właściwościom (zarówno praktycznym, jak i zwyczajnie estetycznym) stanowi jeden z najbardziej szlachetnych rodzajów skóry naturalnej. To właśnie z nubuku tworzy się wyjątkowe wyroby z kategorii galanterii skórzanej czy eleganckie obuwie. Aby lepiej zrozumieć specyfikę tego materiału, warto bliżej przyjrzeć się procesowi jego powstawania. W tym artykule opowiemy Ci o tym, co to jest nubuk, a także jak o niego dbać, a oprócz tego podpowiemy, czym dokładnie różni się nubuk od zamszu.
Skóra nubuk – najważniejsze informacje
- Nubuk należy do kategorii skór licowych, jest bowiem wykonywany z wierzchniej strony skóry, choć jego wygląd może być mylący przy kwalifikacji.
- Choć nubuk jest nieco podobny do zamszu, to oba materiały różnią się między sobą znacząco: - nubuk ma krótsze włosie i jest bardziej matowy; - nubuk uzyskuje się w wyniku garbowania skóry metodą chromową, a zamsz jest efektem garbowania tłuszczowego. - nubuk należy do grupy skór licowych (mimo obecności włosia), a zamsz to typowa skóra szorstka.
- Nie należy czyścić nubuku na mokro ani stosować kremów oraz past.
- Nubuk impregnuj z pomocą preparatów w aerozolu.
Co to jest skóra nubukowa?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest nubuk, należy zacząć od przydzielenia go do odpowiedniej kategorii skóry. Ale zacznijmy od odpowiedzi na najczęstszą wątpliwość – czy materiał nubukowy to skóra?
Czy nubuk to skóra?
Tak, nubuk to rodzaj skóry naturalnej. Ten materiał wykonuje się z wierzchniej warstwy skóry. Dzięki temu jest miękka, aksamitna i przyjemna pod palcami, z wyglądu matowa, a na co dzień niezwykle elegancka. Przygotowanie skóry nubukowej wymaga od rzemieślników ogromu staranności, co wiąże się z tym, że obuwie i galanteria z tej odmiany skóry są bardzo trwałe i porządne, ale oczywiście idzie to w parze z ceną – produkty wykonane z nubuku bywają sporo droższe niż na przykład te z zamszu.
Żeby lepiej zrozumieć specyfikę nubuku, przyjrzyjmy się jeszcze jednemu zagadnieniu – konkretnie rozróżnieniu na skórę licową oraz skórę szorstką.
Skóra licowa a skóra szorstka
Skóra licowa – licowa strona skóry to jej wierzchnia, wyprawiona część, która jest raczej gładka pod palcami, pozbawiona włosia. Tę skórę często spotkasz w wariancie woskowanym dla bardziej eleganckiego, wyrafinowanego efektu, który daje subtelny, satynowy połysk. Skóra licowa jest łatwa w pielęgnacji dzięki temu, że nie chłonie wody. Wbrew pozorom to właśnie do tej kategorii należy nubuk, o którym dziś piszemy.
Skóra szorstka – ma wyraźną strukturę włosia, co sprawia, że w zależności od ułożenia włosków możemy mieć równą, jasną strukturę (gdy włosy są ułożone bardziej płasko względem skóry) lub ciemniejszą (gdy kierunek ułożenia włosia zostanie zmieniony, a włoski podniesione). Warto pamiętać, że właśnie skóry szorstkie są mocniej podatne na działanie wody, dlatego należy szczególnie zadbać o ich regularną impregnację. Do tej kategorii zalicza się takie skóry jak: welur, zamsz.
Nubuk a woda
Nubuk, mimo przynależności do skór licowych, cechuje się dość niską odpornością na wilgoć. Dlatego jeśli chcesz uniknąć trudnych do usunięcia plam, a także szybkiego zniszczenia ulubionego obuwia bądź nowej torby, koniecznie zastosuj właściwą impregnację – więcej na ten temat piszemy w części Jak dbać o nubuk.
Skóra nubuk – jak powstaje?
Wiesz już, że nubuk to rodzaj skóry licowej, czyli wykonuje się go z zewnętrznej warstwy skóry. Dlaczego więc nubuk ma tak włosowatą, lekko szorstką strukturę? Wszystko dzięki specjalnej technice delikatnego przecierania czy też szlifowania lica, która pozwala uzyskać ten unikalny, elegancki efekt aksamitnej struktury z wyczuwalnym pod palcami meszkiem.
Skóra, z której wykonuje się nubuk, najczęściej jest pochodzenia bydlęcego i cielęcego, choć zdarza się też skóra wieprzowa. Co ważne, nubuk uzyskuje się w efekcie garbowania metodą chromową, nietłuszczową.
Czym różni się zamsz od nubuku?
Zamsz często bywa mylony nubukiem ze względu na zbliżony wygląd zewnętrzny – produkty wykonywane z zamszu i nubuku są do siebie podobne na pierwszy rzut oka ze względu na pewien poziom matowości oraz wyczuwalne pod palcami włoski. Często producenci czy właściciele sklepów również wprowadzają w błąd, reklamując na przykład buty zamszowe jako nubukowe lub używając tych sformułowań zamiennie. Musisz wiedzieć, że mimo zbliżonego wyglądu zewnętrznego, są to dwa bardzo różne materiały, dlatego jeśli zależy Ci na konkretnych właściwościach nubuku lub zamszu, koniecznie wykonaj dokładny research. Pomogą Ci w tym poniższe punkty.
Możemy wyróżnić trzy podstawowe elementy, które pozwolą nam odróżnić oba materiały
1. Nubuk ma widocznie krótsze włosie, jest bardziej matowy, co dodaje mu elegancji.
2. Dodatkowo nubuk uzyskuje się w wyniku garbowania skóry metodą chromową, podczas gdy zamsz jest efektem garbowania tłuszczowego.
3. Także kategorie skóry, do których należą oba materiały, są odmienne: nubuk należy do grupy skór licowych (nawet mimo obecności włosków), a zamsz to skóra szorstka.
Podsumowując – jeśli zastanawiasz się nad zakupem torby czy obuwia, ale nie wiesz, czy to zamsz, czy nubuk, a zależy Ci na konkretnym rodzaju materiału, przyjrzyj się uważnie długości włosków. Zamsz ma bardziej widoczne, wyraźne włosie, które daje pełną matowość powierzchni, a w przypadku nubuku można czasem zastanawiać się, czy to rzeczywiście nubuk, czy jednak klasyczna skóra licowa – szczególnie gdy producent postanowił poddać produkt woskowaniu.
Jak dbać o nubuk?
Wydawać by się mogło, że nubuk jest skórą szorstką, więc należy zastosować do wspomnianego materiału wszystkie zasady pielęgnacji właściwe tej kategorii. W praktyce jednak nubuk ma pewne właściwości charakterystyczne skórze licowej (nie chłonie więc wody tak jak np. zamsz czy welur), a za sprawą polerowania w specyficzny sposób zyskuje też niektóre cechy typowe dla grupy skór szorstkich.
Dlatego, mimo że nubuk należy od strony technicznej do skór licowych, to na butach czy akcesoriach wykonanych z tego materiału nie można zostawiać zabrudzeń ani wody, ponieważ może odbić się to zdecydowanie niekorzystnie na kondycji nubuku. Wszelkie pozostałości po noszeniu (kurz, pył, ewentualne błoto) należy usunąć jak najszybciej, bo jeśli zaschną, będzie Ci zdecydowanie trudniej je usunąć, do tego mogą pogorszyć kondycję włosia.
Pamiętaj, aby korzystać z preparatów przeznaczonych do nubuku – to ogromnie ważne, aby nie zniszczyć tak ekskluzywnego, wartościowego materiału źle dobraną pielęgnacją!
Najważniejsze zasady pielęgnacji nubuku
- Nie pastuj nubuku;
- Nie używaj kremów do pielęgnacji obuwia;
- Nie czyść nubuku na mokro;
- Korzystaj z dostępnych na rynku specjalnych aerozoli do skóry nubukowej;
- W przypadku największych zabrudzeń użyj lekko wilgotnej, miękkiej, bawełnianej ściereczki lub ew. mikrofibry, ale uważaj, aby nie przemoczyć buta; nie stosuj detergentów (mydło, płyn do mycia naczyń)!;
- Jeśli na obuwiu z nubuku pojawią się zacieki albo ślady po soli (np. przy noszeniu butów zimą w mieście), usuń je, stosując preparaty do nubuku jak najszybciej po powrocie do domu – nie pozwól soli zniszczyć buta.