paź 2023
Modal - co to za tkanina?
Najważniejsze informacje
W ostatnim czasie sporo słyszy się o zamiennikach bawełny czy przeróżnych materiałach syntetycznych, które mają potencjał na wprowadzenie istotnych zmian na rynku odzieżowym. Jedną z takich tkanin jest modal – nowe kolekcje popularnych, godnych uwagi marek wprowadzają bez wahania kolejne kolekcje z modalem w roli głównej. Skoro już materiał ten wdarł się na salony i zamierza się na dobre rozgościć w świecie mody, warto zadać sobie pytanie nie tylko o to, co to jest modal, lecz także, jakie ma znaczenie dla środowiska naturalnego. Jakie są jego niewątpliwe zalety, a w czym ustępuje miejsca tkaninom naturalnym? Czy to zdrowa i ekologiczna tkanina? I co odróżnia go od wiskozy?
Na tej stronie znajdziesz następujące tematy
Modal – tkanina nowoczesności
Nasz poradnik zaczniemy od uporządkowania wiedzy – na pierwszym miejscu pojawi się więc definicja modalu, a potem opowiemy nieco o jego właściwościach i zaletach, aby przybliżyć Ci jego znaczenie w świecie współczesnej mody.
Co to jest modal?
Modal jest materiałem sztucznym ze względu na swoją obróbkę, produkuje się go jednak z całkowicie naturalnego surowca, jakim są włókna celulozowe pozyskiwane z drewna (konkretnie – drewna bukowego).
Włókna modalu uznaje się często za tzw. materiał drugiej generacji – oznacza to, że jest on lepszy pod wieloma względami od swoich poprzedników, w tym popularnych szeroko i bardzo lubianych tkanin, takich jak bawełna czy wiskoza. Warto też dodać, że kupując produkty wykonane z modalu (czy sam modal do samodzielnej obróbki), dbasz o ekologię. Więcej informacji na temat właściwości modalu sprzyjających środowisku znajdziesz poniżej.
Zalety modalu
Wiesz już, co to jest modal – teraz możemy przejść do jego wyjątkowych cech wyróżniających go na tle innych włókien.
Jedną z najciekawszych zalet modalu jest jego trwałość oraz higieniczność. Co to oznacza w praktyce? W przeciwieństwie do np. bawełny, modalu nie zaatakują mole ani grzyby, według wielu badań także bakterie. Dodatkowo mamy dobrą wiadomość dla alergików – włókna modalu nie uczulają, a roztocza rozwijają się w nich w bardzo niewielkim stopniu, dlatego jest to świetna opcja dla wszystkich osób, które zmagają się z rozmaitymi uczuleniami skórnymi czy wziewnymi.
Kolejna zaleta modalu, tkaniny niezwykle wszechstronnej i praktycznej, to jego higroskopijność. Sprawdza się więc idealnie w ubraniach na lato, a także jako główny materiał bielizny (biustonosze z modalu cieszą się ostatnio coraz większą popularnością) dzięki swoim właściwościom przepuszczania powietrza i odprowadzania wody.
Warto wiedzieć!
Higroskopijność – właściwość substancji i powierzchni do wchłaniania pary wodnej oraz wilgoci, a także wiązania się z wodą. W przypadku ubrań jest to bardzo ważna cecha, która gwarantuje brak dyskomfortu związanego z wilgotną od potu skórą czy odparzeniami latem. Zwróć uwagę na to, czy tkanina, którą wybierasz, jest higroskopijna, gdy kupujesz ubrania do noszenia w ciągu ciepłych miesięcy roku czy odzież sportową, a także swetry i okrycia wierzchnie.
Kolejna zaleta modalu to jego przyjemna faktura, która daje pod palcami miękkie, delikatne, lekko satynowe odczucie. Wart uwagi jest też delikatny połysk. W związku z tym oraz wymienioną wyżej higienicznością modalu, materiał ten nie podrażnia skóry, więc nadaje się nawet dla osób o bardzo wrażliwej cerze wymagającej szczególnej pielęgnacji na co dzień.
Czy to, że modal jest materiałem sztucznym, wpływa negatywnie na jego jakość?
Nie, wręcz przeciwnie. Jak pewnie wiesz, wyróżniamy zazwyczaj dwa typy włókien: naturalne (np. bawełna) oraz syntetyczne (np. poliester). Zapomina się jednak o trzeciej kategorii – włóknach sztucznych, czyli kategorii, do której należy modal. Materiał ten składa się z włókien, które powstają w trakcie rozmaitych procesów chemicznych, ale ich składniki naturalnie występują w przyrodzie. Najczęściej, tak jak w przypadku modalu, jest to celuloza.
Fakt, że modal jest poddawany procesom chemicznym w trakcie produkcji, nie oznacza, że jest niebezpieczny dla skóry. Jest zupełnie na odwrót – pozwala to na wprowadzenie do produkcji nowych technologii, a także uzyskiwanie coraz wyższej jakości oraz nadawanie tkaninie bardzo konkretnych, pożądanych cech. Dlatego właśnie mówi się, że modal jest włóknem drugiej generacji, a swoimi cechami przewyższa wiele włókien zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.
Pielęgnacja modalu
Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać tkaninę modal i jak ją pielęgnować, aby nie doprowadzić do utraty cennych właściwości? Najważniejsze zasady dotyczące obchodzenia się z modalem przedstawiamy poniżej.
- Prasuj ubrania z modalu na lewej stronie (na odwrocie), w temperaturze nieprzekraczającej 110°C.
- Możesz prać modal chemicznie, jednak w większości przypadków nie jest to konieczne – wystarczy pranie ręczne lub w pralce.
- Jeśli zdecydujesz się prać modal w pralce, najlepiej nie przekraczać 30°C.
- Stosuj delikatne detergenty i niewielką ilość płynu do tkanin (zbyt duża ilość może doprowadzić do rozluźnienia splotów, a także nadmiernego zmiękczenia i wreszcie utraty pewnych funkcjonalności modalu).
- Nie chloruj ubrań z modalu – może to zaszkodzić zarówno strukturze włókien, jak i kolorytowi materiału.
Najczęstsze pytania o modal
Czy modal jest ekologiczny?
Tak, modal jest materiałem ekologicznym i sprzyjającym ochronie środowiska. Jeśli zależy Ci na noszeniu ubrań w duchu sustainability, to tkanina dla Ciebie. Modal to materiał wykonany z włókien celulozowych naturalnego pochodzenia, dzięki czemu jest w niemal 90% biodegradowalny. Dodatkowo warto wspomnieć, że drewno bukowe jest dużo bardziej zrównoważone w uprawie niż na przykład bawełna.
Co jest lepsze – modal czy wiskoza?
Modal to materiał często porównywany z wiskozą, ponieważ dzielą część wspólnych właściwości, np. lekko lejącą strukturę i uniwersalność. Obie tkaniny są również zaliczane do grupy włókien sztucznych. Oznacza to, że są poddawane procesom chemicznym, lecz mają naturalne pochodzenie. Modal jest bardziej wytrzymały niż wiskoza, a do tego wyraźnie delikatniejszy w dotyku dzięki swojemu satynowemu, przyjemnemu, lekko błyszczącemu wykończeniu. Dodatkowo trudniej podlega mechaceniu i przecieraniu – wszystko za sprawą tego, że możemy zaliczyć go do grupy włókien drugiej generacji. Stanowi bardziej sprężystą, odporną na warunki atmosferyczne i pielęgnację alternatywę dla wiskozy.
Czy modal jest lepszy niż bawełna?
Sytuacja na rynku tkanin jasno pokazuje nam, że modal jest rzeczywiście coraz częściej używany jako zamiennik bawełny. Dlaczego? Tkanina ta wchłania do 50% więcej wody niż bawełna, nie jest alergizująca, nie podrażnia nawet najdelikatniejszej skóry, a przy tym można go stosować zarówno jako materiał odzieży, jak i bielizny. Oczywiście bawełna organiczna jest bezpieczna dla skóry, jednak będzie ona droższa i mniej uniwersalna niż modal, a przy tym podlega kurczeniu w praniu i trudno utrzymać ją w dobrej kondycji długie lata, co w przypadku modalu nie jest dużym wyzwaniem. Pozyskiwanie modalu jest też bardziej ekologiczne niż plantacje bawełny zużywające ogromne ilości wody.
Czy modal jest sztuczny?
Tak, modal jest zaliczany do grupy włókien sztucznych (przypomnijmy: poza włóknami sztucznymi wyróżniamy jeszcze naturalne i syntetyczne), ale w przeciwieństwie do np. poliestrów, jest on wytwarzany z naturalnych surowców. Włókna celulozowe z drzew bukowych są poddawane specjalistycznej, bardzo nowoczesnej obróbce, zarówno chemicznej, jak i technicznej, efektem czego jest wyjątkowy materiał, jakim jest modal, o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych.
Dowiedz się również więcej na temat tkaniny lyocell. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku!