lip 2023
Szyfon - co to za materiał?
Wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Szyfon od lat uznawany jest za szlachetny, piękny i szykowny materiał. W jego uroku i praktycznych właściwościach świat mody lubuje się od lat, dlatego szyfon jest bowiem materiałem kojarzącym się jednoznacznie z luksusem i dobrym smakiem. Pozwala na tworzenie prawdziwie magicznych kompozycji w nadzwyczaj prosty sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest szyfon oraz
Na tej stronie znajdziesz następujące tematy
Najważniejsze informacje w skrócie
Szyfon - co to za materiał?
Krótka historia szyfonu
XIX/XX wiek, czyli rewolucja francuska i cesarzowa Sisi
Z czego może być wykonany szyfon?
Czy szyfon może być jedwabny?
Pamiętaj – takie rodzaje szyfonu wyróżniamy
Przyjemna lekkość, magiczna zwiewność: poznaj urok szyfonu
Właściwości szyfonu
Jak pielęgnować ubrania z szyfonu?
Pranie ubrań z szyfonu
Podsumowanie: czy tiul jest dla Ciebie?
Najważniejsze informacje w skrócie
- Szyfon jedwabny jest obecny w modzie już od XIX wieku.
- Wszystkie tkaniny szyfonowe, niezależnie od materiału wykonania, charakteryzują się prawdziwą lekkością, miękkością i zwiewnością.
- Idealne zastosowanie dla szyfonu to suknie wieczorowe, koktajlowe i balowe, a także sukienki letnie, spódnice, chusty, bolerka czy etole.
- Szyfon pozostawia przestrzeń na elegancję i swobodę – jeśli go pokochasz, będzie Ci towarzyszył całe życie pod postacią najróżniejszych elementów garderoby.
Szyfon - co to za materiał?
Szyfon to tkanina, która cechuje się niezwykłą zwiewnością – jest lekka i delikatna, dlatego sprawdza się idealnie na przykład w letnich spódnicach, ale nie tylko. Szyfon to również perfekcyjny materiał dla przeróżnych sukni – wieczorowych, koktajlowych, czy wreszcie i balowych.
Od lat korzysta się z niego do szycia odzieży damskiej, a szczególną popularnością cieszy się wśród panien młodych, które wybierają go na materiał swojej sukni ślubnej (szczególnie spódnicy, choć szyfonowy stanik w sukni prezentuje się równie spektakularnie). No i rzecz jasna trudno wyobrazić sobie welony bez szyfonu – lekko prześwitującego, kobiecego, wyjątkowo czarującego.
Wiesz już, co to szyfon; a skąd wzięła się popularność, którą ten materiał cieszy się nie od dziś? Przyjrzyjmy się jego historii.
Krótka historia szyfonu
XIX/XX wiek, czyli rewolucja francuska i cesarzowa Sisi
Szyfon wykorzystuje się w modzie już od XIX wieku – przyjrzyj się chociażby francuskiemu ubiorowi damskiemu okresu regencji (wczesne lata 1800), który dzięki dodatkowi szyfonu był jeszcze delikatniejszy, bardziej antyczny i pełen klasy, albo wiktoriańskim sukniom drugiej połowy XIX wieku, które tylko dzięki tej tkaninie mogły uzyskać aż taką objętość bez nadmiernego obciążania.
A jeśli kojarzysz Elżbietę Bawarską, żonę cesarza Franciszka Józefa I, zwaną także cesarzową Sisi, to niemal wszystkie jej kreacje opierały się na warstwach marszczonego szyfonu łączonego z cięższymi, ciaśniej tkanymi, na przykład jedwabnymi materiałami.
Początki haute couture i miłość do swobody
Szyfon był więc w wieku XIX synonimem królewskiego luksusu i doskonałego smaku, co nie jest bez znaczenia dla jego historii i późniejszych losów – dał w końcu początek haute couture, wysokiej modzie, którą do dziś możemy podziwiać na wybiegach podczas pokazów mody największych projektantów.
Warto też dodać, że w latach 80. szyfonowe suknie okazały się popularną alternatywą dla cięższych materiałów, takich jak jedwab czy satyna, między innymi dzięki większej trwałości i odporności na zabrudzenia (co, jeśli kobiety chciały założyć daną kreację więcej niż raz, było niezmiernie istotne). No i wygoda – koniec XX wieku był okresem, w którym swoboda ruchów pozwalająca na autentyczne, naturalne wyrażanie siebie, liczyła się dużo bardziej niż sztywne ramy, w których zamykały modę satyna i klasyczny jedwab.
Szyfon dzisiaj
Współcześnie szyfon stosuje się najczęściej w eleganckich strojach wyjściowych, przede wszystkim w modzie damskiej. W kolekcjach projektantów znajdziesz przepiękne, gustowne suknie, które – uszyte z tak lekkiej, delikatnej tkaniny – zachwycają swoją zwiewnością, pozostając przy tym wymownie eleganckimi kreacjami, które bez obaw można założyć na największe nawet wydarzenia.
Można śmiało powiedzieć, że szyfon jest ponadczasowy – każdego roku widzimy, jak designerzy bezbłędnie interpretują go na nowo, odkrywając coraz to nowe stylizacje, w których ta tkanina może grać pierwsze skrzypce. Szyfon prezentuje się świeżo, nowocześnie, zjawiskowo – już od ponad dwustu lat.
Z czego może być wykonany szyfon?
Czy szyfon może być jedwabny?
Tak, szyfon jedwabny jest materiałem szeroko wykorzystywanym w modzie. Domieszka jedwabiu sprawia, że szyfon staje się bardziej przewiewny i miły w dotyku. Dodatek szlachetnych włókien jedwabników to przepis na perfekcyjne sukienki letnie, a także stroje wieczorowe, które nabierają jeszcze więcej szlachetności. Co ciekawe, szyfon latem może stanowić przyjemniejszą dla skóry alternatywę niż bawełna lub len.
Jakie są rodzaje szyfonu?
Najcenniejszy jest oczywiście szyfon jedwabny, ale to nie jedyny rodzaj tej tkaniny, jaką można otrzymać. Zdarzają się też mieszanki jedwabiu z dodatkiem włókien syntetycznych (są one trwalsze niż najbardziej naturalna wersja materiału, a przy tym pozwalają kontrolować lepiej przezroczystość materiału przez zmienianie poszczególnych proporcji). Te alternatywy są idealne na co dzień – zobaczysz je w formie szyfonowych spódnic plisowanych, chust czy etoli. Różnica tkwi również w cenie – nie ma się co oszukiwać, tkanina zawierająca większy procent jedwabiu jest kosztownym materiałem.
Pamiętaj – takie rodzaje szyfonu wyróżniamy
- szyfon jedwabny,
- szyfon syntetyczny:
- nylonowy,
- poliestrowy,
- szyfon bawełniany,
- szyfon mieszany.
Przyjemna lekkość, magiczna zwiewność: poznaj urok szyfonu
Właściwości szyfonu
Szyfon jest materiałem przypominającym wizualnie delikatną, lśniącą bibułkę. Ma dość luźny splot i delikatny przepływ, co pozwala mu świetnie odnaleźć się w strojach wieczorowych. Jest półprzezroczysty, dlatego powinien być łączony z nietransparentnymi tkaninami, ewentualnie ułożony wielowarstwowo. Rozwiązaniem może być delikatna halka pod sukienką albo odpowiednie podszycie.
Szyfon nie jest bardzo rozciągliwy, ale dzięki tkaniu w różnych kierunkach nie daje też poczucia sztywności, świetnie się układa, ciesząc oko romantycznym, kobiecym urokiem.
Dodatkowo sukienki i okrycia z szyfonu są bardzo przewiewne, cienkie, lekkie i nie krępują swobody ruchów (wyobraź sobie je w tańcu!).
Jakie są jeszcze właściwości szyfonu? Materiał cechuje wyjątkowa wszechstronność – świetnie nada się zarówno na eleganckie wyjścia w formie zjawiskowej sukni wieczorowej, jak i zwyczajnie do pracy, pod postacią eleganckiej bluzki biurowej.
Pranie ubrań z szyfonu
Uważaj na silne środki chemiczne, które mogłyby przesuszyć i odbarwić materiał. Szczególnie eleganckie kreacje najlepiej prać ręcznie, nie w pralce, lub oddać do specjalistycznego czyszczenia, upewniając się wcześniej, że nie zostaną potraktowane silnymi detergentami. Pamiętaj: szyfon jedwabny koniecznie oddaj w ręce profesjonalistów, nie ryzykuj zniszczenia materiału!
Suszenie
Nigdy nie susz szyfonu w automatycznej suszarce – może to doprowadzić do zmatowienia tkaniny poprzez uszkodzenie włókien. Suszenie powinno przebiegać na płasko.
Prasowanie
Szyfon najlepiej prasować przez pergamin, aby nie zaciągnąć i nie zniszczyć materiału. Pamiętaj, że szyfon marszczy się po zetknięciu z wodą, dlatego nie używaj funkcji parowania. Koniecznie też sprawdź, czy stopa żelazka jest w dobrej formie, a w zbiorniku na wodę nie ma kamienia. Prasuj stosunkowo niską temperaturą (w zależności od skali żelazka 1-2 poziom mocy). Jeśli obawiasz się użyć żelazka, możesz wykorzystać delikatną parownicę.
Podsumowanie: czy tiul jest dla Ciebie?
Jeśli już zakochałaś się w tym uniwersalnym materiale, wiesz, co robić. Wyobraź sobie te fantazyjne marszczenia, baśniowe zdobienia, wielowarstwową kompozycję… wszystko to spotkasz w szyfonowych sukienkach. Mamy też dla Ciebie małą podpowiedź – szukaj połączeń z tiulem, są jeszcze bardziej zjawiskowe!Sprawdź również, czym jest lyocell, i co warto wiedzieć na temat tego materiału. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu.