Koszula smokingowa to jeden z najbardziej formalnych elementów męskiej garderoby. Noszona może być wyłącznie w towarzystwie smokingu, który jak wiadomo zakładany jest tylko na szczególne okazje. Co warto wiedzieć o koszuli smokingowej?
Klasyczna koszula smokingowa powinna być zawsze śnieżnobiała. Niemniej jednak projektanci próbują czasem łamać modowe kanony i proponować koszule w kolorze czarnym. Pragnąc jednak uzyskać maksymalnie elegancki image, wybór jest jasny i jest nim właśnie biała koszula smokingowa. Jeszcze do niedawna wymogi w jej zakresie były wyjątkowo sztywne i wymagały, by koszula smokingowa posiadała plisowany gors, czyli charakterystyczne pionowe zaszewki na części koszuli widocznej po założeniu smokingu. Obecnie nie jest to absolutną koniecznością i śmiało można pojawić się na oficjalnym przyjęciu także bez tego elementu. Koszula do smokingu powinna ponadto posiadać wykładany kołnierzyk. W kolekcjach pojawiają się niekiedy koszule smokingowe z kołnierzykiem stójkowym — tego typu modele można nosić ze smokingiem ze spiczastymi klapami oraz kamizelką. Mankiety koszuli smokingowej muszą być sztywne i odkładane, czyli podwójne. Absolutnym must have jest zapięcie ich przy użyciu spinek do mankietów. Mankiety francuskie występujące w koszulach smokingowych zapinane są bowiem nie na wszyte w koszulę guziki, lecz właśnie na spinki, co dodatkowo podkreśla formalny charakter całej stylizacji.
Koszulę smokingową nosimy zawsze w towarzystwie smokingu. Klasyczny smoking powinien być czarny i posiadać wykładane połyskującym atłasem klapy. Ten ultraformalny strój można włożyć nie tylko na oficjalne przyjęcia i eleganckie kolacje, lecz także na premiery w teatralne lub operowe. By wywrzeć maksymalne wrażenie warto zadbać o detale. Perfekcyjnie zapięta mucha, nienagannie wyglądające buty oraz efektowne spinki do mankietów to szczegóły, które decydują o finalnym efekcie. Nie można także zapomnieć o dopasowaniu rozmiaru ubrań do sylwetki. Wystrzegajmy się za długich spodni, które będą nieestetycznie marszczyć się przy kostkach oraz zbyt ciasnych lub zbyt luźnych koszul. By uniknąć gafy najlepiej jest zmierzyć swoją koszulę dużo wcześniej niż tuż przed wielkim wyjściem.