Czy istnieje bardziej tradycyjne ubranie męskie, które nigdy nie wyjdzie z mody, niż szara wełniana marynarka? Niezależnie od tego, czy występuje w pełnym, garniturowym zestawieniu wraz ze spodniami, koszulą i krawatem, czy stanowi raczej osobny element stylizacji i wykorzystywana jest do bardziej codziennych stylizacji, taką marynarkę z pewnością powinien mieć w swojej garderobie każdy mężczyzna. Jak nosić marynarkę, aby nie popełnić faux-pas? Na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego modelu i jakie stylizacje tworzyć z szarą wełnianą marynarką męską? Dowiesz się z tego artykułu!
Ustaliliśmy już, że marynarka to ubranie ponadczasowe. Właśnie dlatego istnieje wiele reguł, które mężczyzna z klasą powinien przestrzegać podczas jej noszenia. Oczywiście współcześnie niewiele osób o nich pamięta, ale jeśli będziesz je znać, z pewnością zabłyśniesz w eleganckim towarzystwie i przykujesz uwagę osób, dla których ważny jest savoir vivre oraz tradycja.
Marynarkę zapinaną na dwa guziki zawsze zapinamy tylko na jeden, górny guzik. W przypadku takiej z trzema, zapinamy tylko środkowy guzik, ewentualnie dwa górne. Pamiętaj o tym, że Twoja marynarka powinna być zapięta wyłącznie jeśli stoisz. Podczas siadania zawsze należy rozpiąć marynarkę całkowicie. Wyjątek stanowi marynarka z trzema rzędami guzików, która powinna być zapięta zawsze, niezależnie od pozycji, w jakiej się znajdujesz.
Podczas oficjalnych spotkań swoją szarą wełnianą marynarkę męską możesz zdjąć tylko w bardzo określonych sytuacjach:
Pamiętaj jednak, że zdjęcie marynarki nie uprawnia Cię pod żadnym pozorem do ściągnięcia również krawata czy podwinięcia rękawów koszuli - takie zachowania podczas oficjalnej uroczystości uchodzą za nieeleganckie!
Wyróżniamy właściwie trzy takie sytuacje:
Odpowiednio dobrana marynarka powinna spełniać kilka istotnych zasad. Ważna jest między innymi jej długość. Powinna kończyć się odrobinę za pośladkami, aby nie zaburzyć proporcji sylwetki i nie zniszczyć całej stylizacji. Wyjątek stanowią marynarki oversizowe, które mogą być nieco dłuższe i szersze, ale wtedy reszta stroju powinna być bardziej dopasowana dla zachowania odpowiedniego balansu.
Jeśli łączysz swoją marynarkę z koszulą, jej rękawy powinny sięgać do połowy mankietów, tak, aby widoczne były ewentualnie dodane do stylizacji spinki. W dobrze dobranej marynarce do sylwetki Twoje rękawy będą sięgać do połowy dłoni przy swobodnie opuszczonych wzdłuż ciała rękach, natomiast w przypadku rąk zgiętych w łokciach dobrze, jeśli rękaw kończy się nie więcej niż 1,5 cm nad nadgarstkiem.
Jak już wspominaliśmy, w zależności od reszty stroju możesz nosić swoją marynarkę na szereg różnych okazji. Jeśli łączysz ją z garniturem, z powodzeniem sprawdzi się podczas wszystkich oficjalnych spotkań. Przygotowaliśmy również kilka pozycji bardziej codziennych stylizacji, specjalnie dla Ciebie!
Szare wełniane marynarki męskie możesz śmiało łączyć ze swetrami, spodniami materiałowymi i półbutami lub sztybletami - taka stylizacja będzie dość tradycyjna, ale nieprzesadnie. Z powodzeniem sprawdzi się na przykład na randkę, do pracy czy na uczelnię! Pamiętaj o dodatkach, na przykład przewieszonej przez ramię torbie czy tzw. tote bag dla dodania stylizacji bardziej akademickiej maniery.
Z kolei aby uzyskać naprawdę codzienny, nonszalancki strój, dobierz do marynarki… bawełniany T-shirt, na przykład w kontrastowym kolorze. To połączenie, które kiedyś byłoby nie do przyjęcia, dziś staje się naprawdę popularnym wyborem na imprezy czy spotkania ze znajomymi. Nie bój się eksperymentować!
Bo to ubranie ponadczasowe, bardzo eleganckie, które możesz łączyć nie tylko z garniturem, lecz także dobierać do niego wiele ubrań, które już masz w swojej garderobie! Szara marynarka to po prostu podstawa!
Tak, to ubranie na lata. Jest ono bowiem wykonane z wełny, która przy dobrym przechowywaniu jest materiałem naprawdę długowiecznym.
Raczej nie zalecamy prania szarych wełnianych marynarek męskich w pralce, chyba że producent nie zgłasza sprzeciwu na metce. Prawdopodobnie jednak będziesz musiał oddać to ubranie do profesjonalnego czyszczenia, aby cieszyć się nim jak najdłużej.