wrz 2022
Jak prać wełnę?
Sprawdzone sposoby na to, jak ubrania z wełny pozostaną długo piękne
Wystarczy rzucić okiem na termometr, aby stwierdzić, że sezon na swetry rozpoczęty! W sumie nie ma nic przyjemniejszego niż wtulić się w mięciutki wełniany sweter, gdy na zewnątrz jest lodowato. Aby jednak ulubiony sweter zimowy zachował kształt i kolor, należy odpowiednio dbać o wełnę. W końcu szczególnie wysokiej jakości włókna, takie jak alpaka, merynos czy kaszmir, które bardzo dobrze grzeją – nie wspominając o luksusowym dotyku – nie zawsze są łatwe w pielęgnacji. Jak więc najlepiej pielęgnować tę delikatną dzianinę? W jaki sposób i jak często powinno się w ogóle prać wełnę? I jak należy przechowywać wełnianą odzież? Zdradzamy wszystko na temat pielęgnacji wełny! Od teraz nie musisz się już obawiać, że źle ją wypierzesz.
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Wełna jest wrażliwa na wilgoć, dlatego przy niewłaściwym praniu może się skurczyć lub sfilcować.
- W pralce wełnę można prać tylko na programie dla wełny. Jeśli pierzesz wełnę ręcznie, temperatura wody powinna wynosić najwyżej 30 stopni. Nie trzyj i nie wyciskaj wełny.
- Uwaga: używaj wyłącznie specjalnego proszku lub płynu do prania wełny i zrezygnuj z płynu do płukania tkanin, aby chronić strukturę włókien wełny.
- Aby wysuszyć wełnę, lepiej jej nie rozwieszaj, ponieważ mokra wełna jest bardzo ciężka, przez co może się zniekształcić. Dlatego lepiej susz wełnę w pozycji leżącej i także na leżąco przechowuj ją w szafie.
Co trzeba wiedzieć o wełnie?
Jesień i zima bez wełny? Lepiej sobie tego nie wyobrażać. Przecież sezon na odzież dzianinową obejmuje właśnie zimne pory roku. Nie tylko swetry i kardigany, ale także czapki, rękawiczki, szaliki i skarpety należą do naszych ulubionych zimowych ocieplaczy, bez których nie chcemy wychodzić z domu. Jednak jeśli chodzi o ich pielęgnację, bywa ona dość wymagająca. Dlaczego? Wełna jest produktem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że przędza wełniana używana do dziergania swetrów itp. jest wykonana z sierści owiec, kóz, królików lub alpak.
Podobnie jak ludzki włos każde włókno wełny jest otoczone warstwą wrażliwych na wilgoć łusek. To sprawia, że pranie wełny nie jest proste. Prana w niewłaściwy sposób wełna może się skurczyć, a zbyt mocno tarta sfilcować.
Wybierz właściwy program prania
Pomimo wrażliwości wełny mamy naprawdę dobrą wiadomość: możesz ją prać w pralce! Co prawda wielu producentów zaleca na metce pielęgnacyjnej pranie ręczne, ale pranie w pralce jest zazwyczaj znacznie skuteczniejsze i delikatniejsze. Jest jednak jedna rzecz, o której należy zawsze pamiętać: wełnę można prać w pralce wyłącznie na programie do prania wełny. Jest on delikatny, pierze bez silnych obrotów bębna i bez wirowania. Dzięki temu włókna nie stają się szorstkie.
Jeśli Twoja pralka nie ma specjalnego programu do wełny, lepiej nie ryzykować i prać ręcznie. W tym przypadku mamy dla Ciebie także kilka wskazówek: upewnij się, że używasz odpowiedniej temperatury wody! Nie używaj bardzo gorącej wody, tylko raczej letniej. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30 stopni. Wełny nie należy trzeć ani wyciskać podczas prania ręcznego, ponieważ mogłoby to uszkodzić strukturę włókien.
Kaszmir zajmuje wśród włókien wełnianych szczególe miejsce. W naszym poradniku na temat prania i pielęgnacji kaszmiru znajdziesz wszystkie potrzebne informacje i wskazówki dotyczące pielęgnacji kaszmiru.W jakim proszku najlepiej prać wełnę?
Jeśli chodzi o wybór proszku do prania, należy wziąć pod uwagę, że pod łuskowatą powierzchnią wełny znajdują się powietrze i tłuszcz. W ten sposób powstaje efekt izolacyjno-ocieplający, który tak bardzo lubimy. Niewłaściwy detergent może ten efekt zniszczyć, usuwając tłuszcz z włókien wełny. Powietrze pod włóknami zniknęłoby wtedy, a łuski pohaczyłyby się. Innymi słowy: Twój piękny wełniany sweter sfilcowałby się.
Dlatego do prania wełny trzeba zawsze używać detergentów do wełny. Uniwersalne proszki i płyny oraz te do kolorów zostały opracowane z myślą o bardziej wytrzymałych tkaninach i wyższych temperaturach prania. Nie nadają się więc do prania wełny. Mają działanie alkaliczne i mogą rozbić cząsteczki białek we wrażliwych włóknach wełny. W najgorszym przypadku mogą nawet spowodować dziury. Z kolei detergent do prania wełny ma neutralną wartość pH, chroniącą strukturę włókien wełny.
Należy też unikać płynów do płukania, przez które włókna wełny tracą sprężystość. Chciałabyś poddać swoje wełniane ubrania dodatkowej pielęgnacji? To użyj od czasu do czasu dostępnej w sklepie specjalistycznym płukanki do wełny z naturalną lanoliną, czyli woskiem wełnianym. Ma to działanie natłuszczające i zachowuje strukturę wełny. Jeśli pierzesz wełnę ręcznie, dodaj do wody odrobinę octu. Ocet wzmacnia kolory i nadaje im połysku.
Jak często powinno prać się wełnę?
Warto wiedzieć, że wełny nie trzeba zawsze prać w pralce. Ponieważ wełna jest delikatnym materiałem, rzadko powinnaś prać wełniane swetry, kardigany i szaliki. W żadnym wypadku po każdym noszeniu! Ubrania z samej wełny, zwłaszcza z wełny wysokiej jakości, takiej jak alpaka, merynos czy żywa wełna, pozwalają wykorzystać naturalny efekt samooczyszczania, ponieważ włókna z natury mają właściwości oddalające brud i nieprzyjemne zapachy. Nieprzyjemne zapachy i zagniecenia znikną same, jeśli zostawisz ubranie w lekko wilgotnym pomieszczeniu, np. w łazience, na noc.
Jak usuwać plamy z wełny?
Tłuste plamy na wełnie należy jak najszybciej usunąć. Najlepiej posypać plamę talkiem z roztartego steatytu, dostępnego w aptekach i drogeriach, nie wcierając go w wełnę! Po krótkim czasie namaczania usuwa się go miękką szczotką. W przypadku uporczywych plam, na przykład od kawy czy czerwonego wina, dzianinę należy szybko wyprać.
Wełnę suszymy w pozycji leżącej
Włókna wełny wchłaniają podczas prania dużo wody – zarówno podczas prania ręcznego, jak i w pralce. Dlatego wyprane wełniane swetry, kardigany i sukienki z dzianiny są znacznie cięższe niż w stanie suchym. Nie należy ich jednak ani wyciskać, ani rozwieszać.
Aby wełniane ubrania zachowały swój kształt, po praniu należy je najpierw rozłożyć na dużym ręczniku z frotté, a następnie ostrożnie zwinąć. Pozwoli to wchłonąć nadmiar wody. W razie potrzeby można teraz delikatnie naciągnąć dzianinę, aby nadać jej odpowiedni kształt. Następnie należy wełnę rozłożyć i pozostawić ją do wyschnięcia w pozycji leżącej.
Prasowanie wełny
Prasowanie wełny jest rzadko konieczne. Zazwyczaj po wysuszeniu wełna jest miękka i niepognieciona. Jeśli chcesz wełnę wyprasować, żelazko nie powinno być zbyt gorące. Ustaw je najwyżej na dwójkę. Poza tym dzianinę należy prasować na parze, tylko na lewej stronie i przez wilgotną ściereczkę. Również w tym przypadku unikaj silnego tarcia. Lepiej przykładać żelazko z lekkim naciskiem, raz przy razie.
Jak usunąć włókniste kuleczki?
Włókniste kuleczki, tak zwany pilling, powstają z pojedynczych włókien podczas noszenia wełny. Pilling powstaje zawsze tam, gdzie materiał jest narażony na silne tarcie spowodowane ruchem. Dlatego nie można go zupełnie uniknąć. Możesz jednak przed pierwszym założeniem dzianiny wyczyścić ją za pomocą wałka lub szczotki do paprochów. W ten sposób zbierzesz choć część pojedynczych włókien i nie splotą się podczas noszenia.
Jeśli kuleczki się pojawią, najlepiej usunąć je za pomocą golarki do paprochów. Można je nabyć w sklepach z tkaninami lub w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Uważaj z żyletkami, bo mogą łatwo przeciąć włókno. Bezpieczniejsze będzie ręczne usuwanie włóknistych kuleczek. Na wysokiej jakości wełnie długowłosej, takiej jak angora lub moher, włókniste kuleczki powstają często, gdy ubranie jest jeszcze nowe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ drobne włókna, które poluzowały się podczas dziania, stopniowo odpadają. Po kilku pierwszych praniach ten problem ustaje.Jak prawidłowo przechowywać wełnę?
Aby wełniana odzież zachowała swój kształt przez długi czas, ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. Podobnie jak w przypadku suszenia, lepiej jest przechowywać ją w pozycji leżącej niż wiszącej. Ponieważ wełna jest stosunkowo ciężka, swetry z dzianiny rozciągnęłyby się na wieszaku, a z czasem pojawiłyby się nieestetyczne wybrzuszenia. Dlatego lepiej jest ją luźno złożyć i odłożyć na półkę.
Odnośnie szafy zalecamy umieszczenie w niej małych woreczków z lawendą, rozmarynem lub drzewem cedrowym, aby wełna nie przyciągnęła moli. Mole są bardzo wrażliwie na te zapachy i uciekną, zanim zdążą obgryźć wełnę.
Woreczki należy wymieniać co dwa do trzy miesiące, aby ich efekt nie osłabł z upływem czasu. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zabezpieczyć swoje ulubione ubrania wełniane, możesz zawinąć je w gazetę. W ten sposób mole nie będą miały szans.