kwi 2024
Jak dobrać ubranie do pogody?
Wszystkie niezbędne wskazówki
Ubieranie się w zależności od pogody i temperatury jest kluczem zachowania komfortu i bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jest zimno, gorąco, czy pada deszcz, ubieranie się odpowiednio do pogody może mieć duży wpływ na Twoje samopoczucie i pozwoli zawsze cieszyć się z przebywania na zewnątrz. Sprawdź w naszym poradniku, jak uniknąć przemarznięcia lub przegrzania i zaplanuj swoje stroje na nadchodzące dni.
Na tej stronie znajdziesz następujące tematy
Jak ubrać się na 10 stopni? – Stroje na niskie temperatury
Przy ubieraniu się na zimną pogodę, kluczowe jest stosowanie warstw. Ubranie się na cebulkę pomaga zatrzymać ciepło. Zacznij od pierwszej warstwy z lekkiej, oddychającej tkaniny, takiej jak wiskoza lub bawełna. Pomoże to w odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu suchości. Następnie dodaj warstwę środkową z grubszej tkaniny, takiej jak polar lub wełna. Zapewni to dodatkową izolację i ciepło. Na koniec dodaj zewnętrzną warstwę z wodoodpornego, wiatroszczelnego materiału, np. płaszcz lub kurtkę. Pomoże to ochronić Cię przed warunkami na zewnątrz i utrzyma ciepło.
Jeśli chodzi o materiały do noszenia w zimnej pogodzie, wełna i mieszanki tkanin syntetyczych są świetnymi opcjami. Wełna to naturalny materiał, który jest oddychający i izolujący. Tkaniny syntetyczne, takie jak poliester i nylon, również świetnie sprawdzają się w chłodne dni, ponieważ są lekkie i szybkoschnące. Dodatki takie jak czapki, szaliki i rękawiczki również są niezbędne w utrzymaniu ciepła.
Jak ubrać się na 15 i 20 stopni? – Stroje na wyższe temperatury
W przypadku ciepłej pogody najlepiej sprawdzają się lekkie materiały. Szukaj tkanin takich jak bawełna, len i rayon, które są lekkie i oddychające. Tkaniny te pomogą utrzymać chłód i komfort. Unikaj noszenia ciężkich tkanin, takich jak wełna lub materiały syntetyczne, ponieważ mogą one zatrzymywać ciepło i sprawić, że poczujesz się jeszcze goręcej. Dodatki takie jak kapelusze i okulary przeciwsłoneczne również pomogą chronić Cię przed promieniami słonecznymi.
Ubieranie się na 20 stopni może być trudne, ponieważ jest zbyt gorąco, aby nosić ciężkie zimowe płaszcze i zbyt zimno na lekką koszulkę. Kluczem jest nakładanie warstw ubrań, aby zachować ciepło i wygodę. Sięgnij po lekką koszulkę z długim rękawem jak pierwszą warstwę. Dodaj do niej sweter, który możesz zdjąć, jeżeli temperatura na zewnątrz będzie rosła. Jeżeli zdecydujesz się na sukienkę i spódnicę, grube zimowe rajstopy możesz zostawić w domu. 20 stopni to też odpowiedni powód, by sięgnąć po lżejsze spodnie z naturalnych materiałów. Idealnie sprawdzą się też jeansowe kurtki czy lekkie kurtki w wojskowym stylu.
Jeżeli temperatura spadnie do 15 stopni, dodaj do swojego stroju jeszcze jedną warstwę lub załóż grubszą kurtkę. Dobrym rozwiązaniem będzie lekki sweter lub bluza. W przypadku obuwia nie musisz sięgać po inny model, ale rozważ założenie grubszych i bardziej kryjących skarpetek.
Jak ubrać się na deszczową pogodę?
Podczas ubieraniu się na deszczową pogodę koniecznie sięgnij po wodoodporne materiały. Szukaj tkanin takich jak nylon i poliester, które są nie przepuszczają wody i są wiatroszczelne. Ubranie się w kilka warstw jest również dobrym sposobem na deszczową pogodę, ponieważ pomaga utrzymać suchość i ciepło. Zacznij od warstwy podstawowej z lekkiej, oddychającej tkaniny i uzupełnij ją środkową warstwą z grubszej tkaniny. Na koniec dodaj zewnętrzną warstwę z wodoodpornego, wiatroszczelnego materiału. Nie zapomnij o akcesoriach takich jak kalosze i parasol, które pozwolą ci jeszcze skuteczniej schronić się przed opadami.
Ubieranie się w zależności od pogody i temperatury jest ważnym elementem zachowania komfortu i bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz przygotować się na każdą możliwą sytuację, sprawdzak regualrnie prognozy pogody. Możesz też sięgnąć po wielofunkcyjne ubrania, takie jak kurtki z odpinaną wewnętrzną warstwą lub kapturem. Dbaj też o swoje ubrania piorąc je w sposób odpowiedni do ich charakteru. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi, co będzie dla nich najlepsze, wykorzystaj nasze przewodniki po praniu wełny lub pielęgnacji i praniu butów.