sie 2022
Pranie butów w pralce oraz ich pielęgnacja
Instrukcja krok po kroku
Bez względu na to, czy chodzi o eleganckie buty skórzane, czy buty sportowe z tworzywa sztucznego – o obuwie należy dbać. Jednak mimo intensywnej pielęgnacji deszcz, pot i zabrudzenia mogą z biegiem czasu przyczynić się do powstawania nieestetycznych plam. Jeśli nie pomaga już czyszczenie za pomocą szczotki do butów lub środków pielęgnacyjnych, często ostatnią deską ratunku okazuje się pralka. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak prać buty, jakie rodzaje obuwia można prać w pralce, od czego to zależy oraz jak można łatwo sprawić, by obuwie znów lśniło jak nowe.
Na tej stronie znajdziesz następujące tematy:
Najważniejsze informacje w skrócie:
Jakie buty można prać w pralce?
Pranie butów w pralce - przygotowanie obuwia do prania
Wybór programu do prania rzeczy delikatnych
Które środki piorące będą odpowiednie?
Prawidłowe suszenie obuwia
Odpowiednie czyszczenie butów skórzanych
Czyszczenie butów skórzanych: instrukcja krok po kroku
Porady dotyczące pielęgnacji butów skórzanych
Pomocy! Porady w kryzysowych sytuacjach
Długotrwała ochrona butów przed zabrudzeniami
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Buty z tworzywa sztucznego i sneakersy należy przed praniem oczyścić z większych zabrudzeń i wyjąć sznurowadła. Idealna temperatura prania butów z tkaniny mieszanej to 30 stopni, a z tkaniny jednolitej – 40 stopni.
- Aby nie zniszczyć butów, należy prać je w woreczku do prania lub w poszewce poduszki, z zastosowaniem uniwersalnego środka piorącego.
- Nie używamy płynu do płukania.
- Buty skórzane nie nadają się do prania w pralce. Do ich pielęgnacji zaleca się stosowanie szczotki i pasty do butów.
Jakie buty można prać w pralce?
Pranie butów w pralce może w pierwszej chwili zabrzmieć nietypowo. W przypadku modeli wykonanych z naturalnych lub syntetycznych materiałów jest to jednak odpowiedni i skuteczny sposób na to, aby zabrudzone obuwie znów było czyste. Białe buty z tworzywa sztucznego, czy też kolorowe trampki z reguły można bez problemu wyprać w pralce. Natomiast buty skórzane, zamszowe czy też z nubuku powinny omijać pralkę szerokim łukiem. Podczas intensywnego cyklu prania skóra może zostać uszkodzona, a nawet rozdarta. Dlatego te rodzaje obuwia najbezpieczniej jest czyścić ręcznie.
Pranie butów w pralce - przygotowanie obuwia do prania
Równie ważne, co wybór odpowiedniego programu, jest właściwe przygotowanie obuwia do prania. Przed włożeniem butów do pralki należy usunąć największe zabrudzenia za pomocą szczotki. Czyszczenie butów powinno odbyć się za pomocą szczotki. Warto też dokładnie wytrzepać buty, aby pozbyć się zaklinowanych małych kamyków. Natomiast elementy takie jak sznurowadła czy wkładki należy koniecznie wyjąć. Obuwie należy prać w woreczkach do prania. Można je również zastąpić zwykłą starą poszewką na poduszkę.
Wybór programu do prania rzeczy delikatnych
Obuwie z tkaniny mieszanej zaleca się prać w temperaturze 30 stopni. Dzięki temu można być pewnym, że zachowa ono swój fason i rozmiar. Buty z jednolitego materiału można natomiast prać w pralce w temperaturze 40 stopni. Z reguły nadaje się do tego program prania delikatnego lub prania z zachowaniem ostrożności, bez wirowania końcowego.
Które środki piorące będą odpowiednie?
Pranie butów w pralce nie wymaga użycia żadnego specjalnego środka piorącego. Wręcz przeciwnie: w zupełności wystarczy zwykły, uniwersalny środek piorący. W przypadku bardzo delikatnych tkanin można zastosować środek do tkanin delikatnych. Zdecydowanie należy jednak zrezygnować z płynu do płukania tkanin, ponieważ rozpuszcza on klej i może doprowadzić do rozklejenia obuwia.
Prawidłowe suszenie obuwia
Wyprane buty najlepiej jest suszyć na świeżym powietrzu. Można też wypchać wnętrze butów gazetami, aby dodatkowo pochłaniały wilgoć. Należy jednak uważać, by nie użyć zbyt dużo papieru, aby uniknąć nieestetycznych wybrzuszeń. Gazety trzeba regularnie wymieniać, dzięki czemu nie będzie powstawała pleśń. Szerokie otwarcie butów przyspieszy proces schnięcia.
Pod żadnym pozorem nie należy używać suszarki do ubrań, aby nie osłabić amortyzacji. Ponadto nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do suszenia na grzejniku: w przypadku butów skórzanych odpowiedzią jest stanowcze NIE!
Odpowiednie czyszczenie butów skórzanych
Nieważne, czy traktuje się to jako cotygodniowy rytuał, czy też nieprzyjemny obowiązek, czyszczenie butów skórzanych wymaga ogromnej precyzji. W zależności od stopnia zabrudzenia co około 10 lub 14 dni należy je dokładnie wyczyścić, wypolerować i zadbać o ich pielęgnację. Skóra to produkt naturalny, który poddany procesowi garbowania traci część tłuszczu i wody, dlatego tak ważne jest, aby regularnie dostarczać mu tych substancji.
W przeciwnym wypadku skóra traci swą elastyczność i staje się nadmiernie sztywna i krucha. To z kolei znacznie wypływa na żywotność obuwia skórzanego. Dlatego pielęgnacja butów jest tak istotnym nawykiem, dzięki któremu, przy pomocy pasty do butów, materiał odzyskuje niezbędne natłuszczenie i naolejowanie, a dodatkowo chroniony jest impregnatem w sprayu. Poza tym wypolerowane, lśniące buty to ponadczasowa „kropka nad i” zadbanego wizerunku.
Czyszczenie butów skórzanych: instrukcja krok po kroku
- Czyszczenie obuwia
Przed użyciem pasty do butów należy usunąć największe zabrudzenia przy pomocy szczotki. Wilgotna ściereczka dodatkowo ułatwi całkowite pozbycie się uporczywych zabrudzeń. Przed kolejnym krokiem należy pozostawić buty do wyschnięcia. - Natłuszczanie obuwia
Do nakładania pasty można użyć specjalnych szczotek, ściereczek do polerowania butów lub starego T-shirtu. Cienką warstwę pasty do butów o dopasowanym do obuwia kolorze nakłada się równomiernie za pomocą ściereczki, niewielkimi kolistymi ruchami. Szczególną uwagę należy poświęcić noskom i partii pięty, ponieważ te obszary zużywają się najszybciej. Kiedy oba buty są już napastowane, należy od razu zacząć polerowanie, ponieważ zaschniętą pastę trudno później usunąć. - Polerowanie obuwia na wysoki połysk
Najłatwiejszym sposobem na nadanie butom połysku jest wypolerowanie ich za pomocą miękkiej ściereczki. Świetnie nadaje się do tego stary bawełniany T-shirt lub tak zwana ircha. Należy wziąć ściereczkę i delikatnymi, szybkimi ruchami pocierać nią but, z jednej strony na drugą. Sekretna porada: profesjonalni pucybuci przed polerowaniem chuchają na but, aby połysk był jeszcze lepszy. - Zachowanie fasonu butów
Aby obuwie poprawnie wyschło, a przede wszystkim zachowało swój fason, należy używać drewnianych prawideł. Pomogą one uniknąć wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, dzięki prawidłom można dłużej cieszyć się z posiadania pięknych skórzanych butów.
Porady dotyczące pielęgnacji butów skórzanych
- Nowe buty po zakupie warto od razu wyczyścić i zadbać o ich pielęgnację. To pozwoli uniknąć konieczności reklamowania ich w przyszłości.
- Przy polerowaniu obuwia skórzanego za pomocą ściereczki przydatna może być o dziwo twarda szczoteczka do zębów. Nada się ona do polerowania nosków, sztupera, listewek i obcasa.
- Nie należy używać wyschniętych, popękanych środków do polerowania, gdyż są one zbyt suche. Przy zakupie produktów do pielęgnacji obuwia należy zwrócić uwagę na wilgotność środka do polerowania. Można to sprawdzić, potrząsając opakowaniem – jeśli zawartość opakowania nie porusza się, środek do polerowania jest optymalny.
- W przypadku powstania zarysowań na obuwiu pomóc może wtarcie środka do polerowania w rysy. W tym celu należy podgrzać środek do polerowania i ostrożnie wlać w zarysowania. Następnie należy wypolerować buty skórzane i zostawić do wyschnięcia. Niestety na dłuższą metę nie jest to skuteczna metoda, ale krótkotrwale jest w stanie poprawić wygląd obuwia.
Pomocy! Porady w kryzysowych sytuacjach
- W sytuacjach kryzysowych można spróbować szybko wypolerować buty za pomocą silikonowej ściereczki. Zapewni to krótkotrwały ekstrapołysk, dzięki czemu podczas rozmowy kwalifikacyjnej dosłownie zabłyśniesz. Tym niemniej nie należy korzystać z tej metody zbyt często, ponieważ tylko właściwe polerowanie przyczynia się do długiej żywotności skórzanego obuwia.
- Co robić w przypadku rozlanego wina?
Jeśli chodzi o plamy z czerwonego wina na obuwiu z tworzywa sztucznego można zaufać starej, sprawdzonej metodzie z użyciem soli. Należy zasypać zabrudzone miejsce solą tak, aby pokryła całą plamę. W momencie, gdy sól pochłonie już całe wino, wystarczy zetrzeć ją przy pomocy szczotki do butów. Jeśli plama nie zniknie, pozostaje wypranie butów w pralce.
Długotrwała ochrona butów przed zabrudzeniami
Impregnowanie to bardzo dobry sposób na długotrwałe zabezpieczenie butów przed zabrudzeniami. Zarówno buty sportowe, jak i skórzane pokryte są dzięki temu warstwą ochronną, która chroni je przed przedostawaniem się substancji z zewnątrz oraz sprawia, że wilgoć skrapla się na ich powierzchni. Jeśli mniejsze zabrudzenia zostaną szybko usunięte, zapobiega również powstawaniu plam, dzięki czemu kolejne większe czyszczenie nie będzie tak szybko konieczne. Bardzo istotne jest regularne impregnowanie i polerowanie butów, jak również impregnacja tuż po zakupie nowej pary.