sweter z poliestru

Jak prać poliester

Najlepsze wskazówki i triki

Kiedy czytasz słowo „poliester”, prawdopodobnie jako pierwszy przychodzi Ci na myśl Twój stary dres. Jednak ta syntetyczna tkanina jest znacznie bardziej rozpowszechniona niż mogłoby się wydawać. Poliester już od dawna jest nie tylko częścią odzieży sportowej, outdoorowej czy funkcjonalnej. Od lekkich sukienek na lato poprzez garnitury biznesowe aż po obrusy: poliester jest niemal wszechobecny. Choć włókno syntetyczne jest stosunkowo nieskomplikowane i łatwe w pielęgnacji, o kilka rzeczach należy pamiętać podczas prania poliestru. Oto najlepsze wskazówki, dzięki którym będziesz się cieszyć tkaninami poliestrowymi przez długi czas, a materiał nie będzie się kurczyć, odbarwiać ani ulegać uszkodzeniom.

Co to właściwie jest poliester?

Poliester powstał w latach 40. XX wieku jako łatwa w pielęgnacji i tania alternatywa dla drogich tkanin, takich jak jedwab. Poliester jest włóknem syntetycznym, które uzyskuje się metodami chemiczno-technicznymi. Jest łatwy w praniu, szybko schnie i wchłania niewiele wilgoci. Ponadto świetnie chroni przed zimnem. Poliester jest też bardzo praktycznym włóknem, ponieważ niełatwo się rozdziera i ściera, prawie się nie gniecie i nie wymaga prasowania. Materiał można łączyć z włóknami naturalnymi, takimi jak bawełna czy wełna, dzięki czemu zalety mieszanych włókien się łączą. W ten sposób można stworzyć wytrzymałe i jednocześnie elastyczne tkaniny.

Krok 1 przed praniem: przeczytaj etykietę pielęgnacyjną

Wielką zaletą poliestru jest to, że można go łatwo wyprać w pralce, co pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek. Zanim jednak włożysz ubranie do pralki, zawsze powinnaś przeczytać etykietkę. Na etykietce znajduje się informacja, w jakiej temperaturze należy prać ubranie. Jeśli znajdziesz symbol w postaci miski z podaną temperaturą, ubranie można prac w pralce. Z kolei litery P lub F wskazują na pranie chemiczne. Może tak być, jeśli przędza poliestrowa została zmieszana z innymi włóknami lub posiada specjalną powłokę.

Pranie poliestru: co powinno się zrobić przed każdym praniem?

Zanim włożysz swoje poliestrowe ubrania do pralki, nie zapomnij o następujących trzech punktach:

1. Zajmij się plamami przed praniem

Ponieważ poliester nie powinien być prany w zbyt wysokiej temperaturze, spryskanie uporczywych plam przed praniem może pomóc w ich usunięciu. Świeże plamy można często usunąć za pomocą delikatnego płynu do mycia naczyń. Aby usunąć także i starsze oraz zaschnięte plamy w 40 stopniach, można użyć sprayu do plam ze sklepu specjalistycznego.

2. Poukładaj odzież według kolorów

Przed włożeniem ubrań do pralki warto poukładać pranie według kolorów, aby kolory się nie sprały albo nie zafarbowały innych ubrań. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, oddziel poliester od innych tkanin i pierz go osobno.

3. Przewróć ubrania na lewą stronę

Pamiętaj również, aby przed praniem przewrócić odzież na lewą stronę. Dzięki temu kolor i nadruki lepiej się zachowują. Opróżnij również wszystkie kieszenie i zamknij zamki błyskawiczne i zapnij guziki.

Jak prać poliester w pralce?

Po wstępnym przygotowaniu i poukładaniu poliestrowych ubrań, włóż pranie do pralki. Ponieważ poliester jest materiałem syntetycznym, wysoka temperatura może zaatakować włókna i uszkodzić strukturę tkaniny. W najgorszym wypadku ubrania mogą się skurczyć. Ponieważ jednak poliester wchłania mniej brudu niż włókna naturalne, ekstremalnie wysokie temperatury nie są konieczne. Poliestru nie należy prać w temperaturze wyższej niż 40° C. W zasadzie to wytrzymałe włókno nie potrzebuje specjalnego programu prania, ale delikatne programy są ogólnie łagodniejsze dla ubrań i w ten sposób przyczyniają się także do dłuższej żywotności poliestru. Dlatego najlepiej wybrać delikatny cykl prania z niewielką ilością obrotów. Ponieważ poliester i tak wchłania niewiele wody, wirowanie na wysokich obrotach nie jest konieczne.

Jaki detergent do prania poliestru?

Zaleca się łagodne detergenty lub do rzeczy kolorowych, ponieważ w przeciwieństwie do uniwersalnych detergentów nie zawierają wybielaczy optycznych ani środków wybielających. Dlatego są też łagodniejsze dla kolorowego poliestru. Białe tkaniny poliestrowe, jak na przykład obrusy, można prać w uniwersalnym detergencie.

Do specjalnej wiatro- i wodoodpornej odzieży funkcjonalnej, wykonanej z poliestru, w specjalistycznych sklepach można dostać specjalne środki do prania odzieży outdoorowej.

Jak prawidłowo suszyć poliester?

Również w tej kwestii poliester nadaje się do użytku codziennego, ponieważ stosunkowo szybko schnie. Jednak podobnie jak w przypadku prania, także podczas suszenia odzieży z poliestru należy unikać wysokich temperatur. Można wprawdzie suszyć poliester w suszarce bębnowej, ale raczej nie jest to zalecane. Jeśli często wkładasz poliestrowe rzeczy do suszarki, gorące powietrze może uszkodzić jego syntetyczne włókna. Dlatego dobrą podstawową zasadą może być suszenie w suszarce tylko wtedy, gdy się spieszysz. Należy jednak zawsze wybierać suszenie w niskiej temperaturze. Jeśli czas na to pozwala, susz poliester na świeżym powietrzu. W tym celu rozwieś ubrania bezpośrednio po praniu i starannie je wygładź, aby wyschły bez zagnieceń. Ważne jest jednak również, aby unikać silnego słońca, żeby kolory nie wyblakły.

Zaoszczędź sobie kłopotów i nie prasuj poliestru

Włókna poliestrowe prawie wcale się nie gniotą, dzięki czemu prasowanie jest zazwyczaj zbędne. A ponieważ poliester jest wrażliwy na ciepło, to i tak lepiej go nie prasować. W większości przypadków wystarczy rozwiesić odzież od razu po praniu, dzięki czemu poliester w ogóle nie będzie pognieciony. Jeśli jednak chcesz, aby na ważne spotkanie bluzka lub garnitur były całkowicie gładkie, możesz poliester wyprasować. Należy jednak bardzo uważać na niską temperaturę, prasować na lewej stronie i bez pary. Niektóre żelazka mają specjalne ustawienie dla włókien syntetycznych.

Pranie poliestru w sposób przyjazny dla środowiska

Tak jak wszystkie tkaniny syntetyczne, włókna poliestrowe otwierają się podczas prania. Dla samej tkaniny nie jest to dużym problemem, jednak wtedy odpadają od niego drobne cząsteczki, tak zwany mikroplastik. Tych cząsteczek nie da się wychwycić filtrem, dlatego trafiają przez pralkę do wód gruntowych lub morza, gdzie mogą być szkodliwe dla zwierząt i ekosystemów. Aby prać poliester w sposób przyjazny dla środowiska, lepiej jest stosować krótkie programy o niskich temperaturach i z mniejszą ilością wody. Można też używać specjalnego worka do prania, który zatrzymuje 90 do 100 procent mikroplastiku. Oczywiście detergent bez mikroplastiku jest także bardziej przyjazny dla środowiska.