paź 2022
Jak prać jedwab?
Najlepsze rady i wskazówki
Jedwab jest nie tylko jedną z najstarszych, ale i wciąż jedną z najszlachetniejszych tkanin na świecie. I choć bluzki i sukienki z jedwabiu są przepiękne i bardzo eleganckie, to ich włókna są bardzo wrażliwe. Jedwab nie tylko wygląda szlachetnie, ale jest też przyjazny dla skóry, a dzięki swojej gładkości i lekkości niezwykle komfortowy w noszeniu. Ponadto odzież wykonana z jedwabiu doskonale oddycha: latem chłodzi, a zimą ogrzewa. Aby jednak ta naturalna tkanina pozostała piękna przez długi czas, wymaga specjalnej, a przede wszystkim bardzo delikatnej pielęgnacji. Przedstawiamy najlepsze wskazówki dotyczące prania jedwabiu i właściwej pielęgnacji, a także tłumaczymy, jak samemu delikatnie usunąć plamki.
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Pierz jedwab maksymalnie w 30 stopniach, zarówno ręcznie, jak i w pralce.
- Piorąc jedwab w pralce, nie należy go wirować.
- Jedwab należy zawsze prać w specjalnym środka do prania jedwabiu.
- Po praniu jedwabiu nie należy wyżymać.
- Jedwabiu nie należy suszyć w suszarce bębnowej.
- Tkanina nie powinna się suszyć bezpośrednio na słońcu.
- Prasuj jedwab zawsze na lewej stronie, letnim żelazkiem.
Co trzeba wiedzieć o praniu jedwabiu?
Jedwab należy do najcenniejszych tkanin. Tkanina pochodzi z Chin, gdzie ubrania z jedwabiu istniały już 5 tysięcy lat temu. Już wtedy była luksusowym materiałem zarezerwowanym wyłącznie dla bogatej szlachty. Ale właściwie dlaczego jedwab jest tak drogocenny? Włókno uzyskuje się z nici gąsienicy jedwabnika. Na jedną bluzkę jedwabną trzeba przetworzyć do 2000 kokonów. Ponieważ jedwab jest włóknem zwierzęcym o bardzo specyficznych właściwościach, piorąc jedwab należy zachować znacznie większą ostrożność niż w przypadku bawełny lub włókien syntetycznych. Powodem jest to, że jedwab zawiera wiele protein, przez co tkanina jest bardzo wrażliwa na pranie. Dlatego należy zawsze sprawdzać metkę, by się upewnić, czy ubranie jest wykonane z samego jedwabiu czy z mieszanki włókien. Czystego jedwabiu nie należy prać w zbyt wysokiej temperaturze i jedynie w specjalnym środku do prania.
Ale jest też dobra wiadomość: jedwab oczyszcza się trochę sam. Oczywiście plamy same nie znikną, ale często wystarczy po prostu przewietrzyć tkaninę na świeżym powietrzu. Trzeba przy tym unikać bezpośredniego słońca, które mogłoby uszkodzić włókna na stałe.Pranie ręczne jedwabiu
Jak wynika z większości metek, wysokiej jakości tkaniny jedwabne powinno prać się ręczne. Ale niestety nawet w praniu ręcznym można popełnić błąd. Jeśli jednak zastosujesz się do poniższych wskazówek, pranie jedwabiu na pewno się uda.
- Napełnij umywalkę lub dużą miskę letnią wodą. Woda nie powinna być cieplejsza niż 30 stopni, ponieważ jedwab nie lubi wysokich temperatur. Jeśli tkanina jest tylko lekko zabrudzona, możesz ją wyprać w zimnej wodzie.
- Dodaj odrobinę środka do prania jedwabiu.
- Włóż ubranie do wody i mocz je przez kilka minut. Delikatnie poruszaj tkaniną. Nie gnieć tkaniny zbyt mocno, nie ciągnij i nie trzyj jej. Mogłoby to prędko uszkodzić włókna, przez co jedwab stałby się szorstki i łamliwy.
- Wylej brudną wodę i dokładnie wypłucz jedwab czystą, zimną wodą.
- Warto wspomnieć, że sprawdzonym domowym środkiem do prania jedwabiu jest ocet. Łyżeczka octu dodana do wody do prania ponoć usuwa resztki mydła i wapna, wzmacnia włókna jedwabiu i zapobiega szybkiemu blaknięciu farbowanego jedwabiu.
- Po praniu bardzo dokładnie wyciśnij jedwabną tkaninę. W żadnym wypadku nie należy jej wyżymać. Zalecamy zwinięcie tkaniny w ręcznik. Następnie lekko naciśnij, aby delikatnie usunąć wodę.
Czy jedwab można prać w pralce?
Tak, jest to możliwe. Pod warunkiem, że zastosujesz się do kilku ważnych zasad. Również w tym przypadku najpierw trzeba przeczytać instrukcję prania zawartą na metce. Z zasady jedwab pierze się na najniższych temperaturach. Także przy praniu jedwabiu w pralce temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni. Ponadto tkanin jedwabnych podczas prania w pralce nie należy odwirowywać albo tylko na najniższych obrotach. Najlepszy jest krótki program ręczny albo delikatny, a najlepiej specjalny program do prania jedwabiu, zainstalowany w wielu nowych pralkach.
Jeśli pierzesz jedwabne ubrania w pralce, koniecznie włóż je do woreczka na pranie W ten sposób woda i środek do prania bez problemu dotrą do tkaniny, a woreczek ochroni ją przed bębnem pralki. Wielkość woreczka powinna być tak duża, aby tkaniny mogły się dobrze wypłukać, żeby na jedwabiu nie pozostały resztki proszku czy płynu. Nie powinien być jednak tak duży, żeby ubrania mogły się w nim poplątać. W ten sposób mogłyby się zbyt mocno pognieść i o siebie poocierać.Poza tym najlepiej używać specjalnego środka do prania jedwabiu, nie dodawać płynu do płukania i wyjąc tkaniny z pralki bezpośrednio po praniu.W jakim środku do prania prać jedwab?
Niezależnie od tego, czy pierzemy jedwab ręcznie czy w pralce, wybór odpowiedniego środka do prania jest szczególnie ważny. Ponieważ jedwab jest włóknem zawierającym białko, zwykły uniwersalny proszek lub płyn z tensydami i innymi substancjami piorącymi mógłby uszkodzić jego strukturę. Unikaj środków z wybielaczami nawet w przypadku jasnych tkanin jedwabnych. Zalecamy specjalne, łagodne środki do prania jedwabiu bez enzymów, barwników i konserwantów.
Jeśli nie masz w domu specjalnego środka do prania jedwabiu, możesz go zastąpić łagodnym szamponem o neutralnej wartości pH. Upewnij się, że szampon nie zawiera żadnych substancji natłuszczających, barwników ani perfum. Inną możliwością są orzechy mydlane. Owoce pochodzące z Indii są od dawna szczególnie delikatną alternatywą dla środków chemicznych.Usuwanie plam z jedwabiu
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli tkaniny jedwabne się poplamią. Lepiej nie usuwać plam wodą wyłącznie w miejscu ubrudzenia. W ten sposób tkanina by spęczniała, a plama by się mocniej zakotwiczyła w materiale. Poza tym mogłyby powstać nieładne ślady po wodzie. Także pocieranie może szybko uszkodzić włókna jedwabiu.
Jeśli plama jest jeszcze świeża, najpierw spróbuj ją bardzo ostrożnie zetrzeć. W przypadku tłustych plam zaleca się benzynę lakową. Niewielką ilość preparatu nanieś na miejsce zabrudzenia i delikatnie usuń plamę czystą, miękką ściereczką.Jeśli jedwab jest bardzo brudny albo jeśli dezodorant czy perfumy pozostawiły na nim wyraźne ślady, lepiej zanieść tkaninę do pralni chemicznej. W ten sposób będzie w bezpiecznych rękach, ponieważ profesjonalne czyszczenie na sucho odbywa się bez wody. Włókna nie spęcznieją, a tkanina nie zostanie uszkodzona.Jak suszyć i prasować jedwab?
Ponieważ jedwab nie lubi wysokich temperatur i jest bardzo wrażliwy, unikaj suszenia w suszarce bębnowej. Zamiast tego jedwabne tkaniny wystarczy po praniu rozwiesić w lekko wilgotnym stanie. Jedwab jest bardzo lekki, dlatego szybko schnie i zwykle się nie gniecie. Jedwab susz zawsze w cieniu, a nie w bezpośrednim słońcu.
Jeśli chcesz wyprasować odzież z jedwabiu, zalecamy prasowanie na lewej stronie, na najniższej temperaturze. Najlepiej, jak tkanina będzie jeszcze trochę wilgotna. Prasuj zawsze bez nadmiernego nacisku i możliwie szybko, aby nie nadwyrężać tkaniny. Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia jedwabiu, prasuj go przez lekko zwilżoną ściereczkę.