sie 2022
Jak pozbyć się moli ubraniowych?
Najlepsze wskazówki
Czy Ty także znasz następującą sytuację? Wyciągasz z szafy ulubione ubranie, zakładasz je... a tu dziura w materiale! Albo taką: patrząc przypadkowo na ziemię, odkrywasz w dywanie podejrzanie przetarte miejsce. W takich sytuacjach prędko można zidentyfikować najbardziej prawdopodobnego winowajcę: mola ubraniowego. Albo raczej jego larwy. Mól włosienniczek, pospolicie zwany molem ubraniowym, mierzy około 6 do 9 milimetrów, ma jasno-beżowe skrzydełka i najwidoczniej próbuje zniszczyć Twoje ulubione ubrania. Gdy złoży w Twoim domu jajeczka, wylęgną się z nich larwy, które zrobią sobie pyszną ucztę z Twoich tekstyliów. Szczególnie na początku wiosny, kiedy zaczyna robić się cieplej, mole zaczynają atakować zawartość Twojej szafy. Jeśli zauważysz u siebie szkody spowodowane przez mole ubraniowe, działaj prędko! Bo gdy mole się zadomowią, nie łatwo się ich pozbyć. Nie wpadaj jednak w panikę, gdy odkryjesz ślady niechcianych skrzydlatych gości! Dzięki naszym wskazówkom i poradom pozbędziesz się skutecznie moli ubraniowych. Wyjaśniamy krok po kroku, jak najskuteczniej zwalczać mole ubraniowe.
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Mole ubraniowe uwielbiają włókna zwierzęce, ale mogą zagnieździć się także w bawełnie, lnie itp.
- Czy masz mole w domu, rozpoznasz po małych dziurkach w ubraniach, po cienkich jedwabistych nitkach na ubraniach i po larwach lub martwych molach w szafie.
- Aby pozbyć się moli ubraniowych, należy dokładnie wyczyścić szafę, odzież i tekstylia domowe.
- Zioła takie jak tymianek, lawenda i rozmaryn naturalnie zwalczają mole.
- Łatwiej jest zapobiec molom niż się ich pozbyć.
Jak pozbyć się moli ubraniowych?
Najpierw zła wiadomość: mole ubraniowe gustują w ubraniach wysokiej jakości. Lubią szlachetny kaszmir i inne naturalne włókna wysokiej jakości, takie jak: jedwab, wełna jagnięca, futro lub skóra jagnięca oraz pióra. Niestety fakt, że mole ubraniowe preferują włókna zwierzęce, nie oznacza, że inne tkaniny są przed nimi bezpieczne. Jeśli larwy moli nie znajdą niczego innego, będą podjadać także bawełnę lub len.
Wbrew powszechnej opinii, nie tylko światło przyciąga mole. Właściwie wolą ciemne spokojne zakątki, takie jak tył szafy albo rzadko otwierane szuflady, żeby tam złożyć jajeczka. A teraz dobra wiadomość: trudno przeoczyć larwy moli, bo samiczki znoszą do 1000 jaj na raz. Dzięki temu można się pozbyć moli zawczasu.Jak rozpoznać mole ubraniowe?
Nie wiesz dokładnie, czy dziurę w Twoim swetrze wygryzł mól? W takim razie zwróć uwagę na następujące punkty, żeby stwierdzić, czy w domu masz mole:
- małe, nieregularne dziurki i przetarcia w tekstyliach
- kilka małych dziurek w ubraniu tuż obok siebie
- żywe lub martwe mole (mole są aktywne wieczorem i najłatwiej je wykryć o tej porze dnia, jak latają)
- larwy w szafie, przypominające małe glisty (przeważnie kremowobiałe z brązowym łepkiem)
- białe, cienkie, jedwabiste nitki na odzieży
Walka z molami ubraniowymi krok po kroku
Aby skutecznie pozbyć się moli, należy pozbyć się zarówno wszystkich jaj, z których larwy się jeszcze nie wykluły, jak i larw. Najlepiej zrobić to w następujący sposób:
1. Wyczyść szafę
Ponieważ mole ubraniowe uwielbiają ciche ciemne kąty, często znajdujemy je w szafie. Jeżeli masz mole w szafie, musisz ją całą wyczyścić. Wyciągnij wszystkie ubrania, odkurz wszystkie kąty i szuflady, a następnie umyj wszystkie powierzchnie środkiem oczyszczającym. Jeśli chcesz się upewnić, że mole nie zostały w szparach, użyj suszarki do włosów: wysusz wszystkie miejsca, do których nie możesz dotrzeć ręką, gorącym powietrzem. Zabije ono jaja i larwy moli.
2. Wypierz wszystkie ubrania
Następnie wypierz wszystkie ubrania w jak najcieplejszej wodzie. Sprawdź jednak przedtem na metce, jak pielęgnować ubranie. Delikatne rzeczy, które można prać tylko w zimnej wodzie albo czyścić chemicznie, zanieś do pralni. Dobra alternatywa to zapakować wszystko pojedynczo do worków i włożyć na dobę do zamrażarki. Skrajne zimno zabije wszystkie larwy. A po zmrożeniu ubrania należy wyprać.
3. Pamiętaj o tekstyliach domowych
Mole nie odróżniają kaszmirowego szala od jedwabnego dywanu. Dlatego należy w całym mieszkaniu dokładnie odkurzyć wszystkie dywany i wykładziny, szczególnie pod meblami. Następnie spryskaj dywan we wszystkich miejscach, w których się pojawiły się mole, sprayem do dywanów zabijającym mole ubraniowe. Spray można kupić w sklepie specjalistycznym.
4. Ostatni ratunek: fachowe zwalczanie
Jeśli to wszystko nie zadziała, skontaktuj się z firmą zwalczającą szkodniki. Syntetycznymi środkami owadobójczymi fachowcy zlikwidują problem raz na zawsze. W walce z molami mogą też użyć os ichneumonowych. Są one zupełnie niegroźne dla ludzi i należą do naturalnych wrogów moli. W szafie umieszcza się środek z osami ichneumonowymi, które zjadają jaja moli ubraniowych, po czym giną.
Jak zapobiec molom?
Jeśli chodzi o mole ubraniowe, zapobieganie jest zdecydowanie łatwiejsze niż zwalczanie. Przedstawiamy kilka pożytecznych porad, jak zapobiegać molom:
- Regularnie sprawdzaj, czy Twoja odzież nie ma dziurek wygryzionych przez mole, a raz w tygodniu odkurzaj szuflady w szafie, bo kurz przyciąga mole.
- Mole ubraniowe uwielbiają ludzki pot i resztki jedzenia. Nie wkładaj więc pobrudzonych czy przepoconych ubrań z powrotem do szafy. Ubrania należy regularnie prać i dokładnie wietrzyć, zanim się je ponownym włoży do szafy.
- Regularnie wietrz swoją szafę, żeby nie powstało ciepłe, wilgotne lub zastałe powietrze, które mole wręcz kochają.
- Po praniu chemicznym zawsze wyjmuj ubrania z plastikowych worków, ponieważ plastik przyciąga kurz, a kurz mole.
- W sklepach specjalistycznych znajdziesz wiele środków do walki z molami. Na przykład: kulki lub papier na mole, którymi można wyłożyć półki i szuflady. Do szaf można kupić specjalne zawieszki na mole albo pułapki z feromonami, które przyciągają mole. Inną możliwością, w dodatku zupełnie naturalną, są małe woreczki wypełnione ziołami, których mole nie znoszą: lawendą, rozmarynem lub tymiankiem.
- Świeżo wyprane wełniane swetry, płaszcze i sukienki, które założysz dopiero w czasie następnej zimy, przechowuj w plastikowym worku zapakowanym próżniowo. Kartonowe pudełko niestety nie wystarczy, bo larwy moli po prostu je przegryzą.
- Zainwestuj w cedrowe wieszaki, które nie tylko świetnie wyglądają, ale są także naturalnym środkiem odstraszającym mole. Naturalne olejki zawarte w drewnie cedrowym są tak silne, że zabijają larwy moli. Alternatywnie można odstraszyć mole ubraniowe za pomocą krążków cedrowych, rozłożonych w szafie lub szufladach.
- Spryskaj dywany i inne domowe tekstylia lawendą. Ten naturalny środek odstraszający mole możesz zrobić sama. Po prostu napełnij butelkę z rozpylaczem zwykłą wodą i dodaj kilka kropli olejku eterycznego z lawendy. Dobrze wstrząśnij i delikatnie spryskaj dywan oraz ubrania.